PolskaSejm uczcił pamięć Kazimierza Górskiego

Sejm uczcił pamięć Kazimierza Górskiego

Sejm uczcił minutą ciszy pamięć
zmarłego trenera piłkarskiego Kazimierza Górskiego

Słynny trener Kazimierz Górski zmarł we wtorek rano w Warszawie. 2 marca skończył 85 lat. Był twórcą największych sukcesów polskiej piłki nożnej - prowadzona przez niego drużyna narodowa zdobyła złoto i srebro olimpijskie oraz zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata.

Od sukcesów Kazimierza Górskiego, jako szkoleniowca reprezentacji Polski, rozpoczęła się "złota era" polskiego futbolu w latach 70. i na początku 80.

Kazimierz Górski jest legendą polskiego sportu, jedną z najbardziej szanowanych osób w tym środowisku. W 1991 roku został prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, a cztery lata później - prezesem honorowym. Do historii przeszły jego futbolowe powiedzonka: "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie" czy "Mecz można wygrać, przegrać albo zremisować".

Drużyna Górskiego osiągnęła największe sukcesy w historii polskiej piłki nożnej - złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz 3. miejsce podczas finałów mistrzostw świata w 1974 roku w Niemczech. Dwa lata później "Orły Górskiego" zdobyły srebrny medal na igrzyskach olimpijskich w Montrealu. Pod okiem Górskiego rozwinęły się takie talenty jak: Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato i Jan Tomaszewski.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Do wybuchu drugiej wojny światowej grał w piłkę nożną w zespole RKS Lwów, potem był zawodnikiem Spartaka Lwów i Dynama. W 1944 jako ochotnik zgłosił się do wojska i został wysłany na font. Po wojnie osiadł w Warszawie.

Od 1945 do 1953 roku Górski był piłkarzem Legii Warszawa, wówczas CWKS Legia. Reprezentował barwy narodowe w meczu z Danią w Kopenhadze w 1948 roku. Miał pseudonim "Sarenka". Następnie był w Legii asystentem trenera Wacława Kuchara i Węgra Janosa Steinera. Samodzielnie trenował Marymont, Gwardię Warszawa i Lubliniankę.

W 1956 został szkoleniowcem Polskiego Związku Piłki Nożnej, zajmując się reprezentacją juniorów. W latach 1966-1970 pracował z reprezentacją młodzieżową (do lat 23).

W 1971 roku Kazimierz Górski został trenerem pierwszej reprezentacji Polski. Na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku jego drużyna zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich. Dwa lata później, po wygranych wcześniej eliminacjach, między innymi z Anglią, reprezentacja kierowana przez Górskiego wywalczyła trzecie miejsce w finałach mistrzostw świata. W 1976 roku srebrny medal olimpijski w Montrealu.

W latach 70. i 80. Górski był trenerem w greckich klubach - Panathinaikosie Ateny, Kastorii oraz Olympiakosie Pireus, z którymi zdobywał tytuły mistrzowskie i puchary kraju. W międzyczasie przez dwa lata był też trenerem Legii Warszawa.

Po zakończeniu kariery trenerskiej, od 1986 roku zasiadał we władzach PZPN. W latach 1991-95 Kazimierz Górski był prezesem Związku.

Po przejściu na emeryturę Kazimierz Górski otrzymał tytuł honorowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. W 2001 roku dostał najwyższe odznaczenie Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej - Złoty Order Zasługi FIFA.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)