PolskaSejm uchwalił zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci

Sejm uchwalił zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci

Sejm uchwalił nowelizację prawa karnego, która zaostrza kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci. Po wejściu przepisów w życie niepowiadomienie organów ścigania o przestępstwach wobec dzieci także będzie przestępstwem.

Sejm uchwalił zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci
Źródło zdjęć: © Fotolia

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 429 posłów, 3 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Ustawa powstała we współpracy Biura Rzecznika Praw Dziecka i Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, który był formalnym wnioskodawcą projektu.

Po wejściu nowych przepisów w życie zaostrzone zostaną kary m.in. za okaleczenie, uprowadzenie, porzucenie dziecka oraz za handel dziećmi.

Zgodnie z nowelizacją osoba, która powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlegać będzie karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Jeśli zaś sprawca działałby nieumyślnie - podlegałby karze od 6 miesięcy do 8 lat.

Jeśli sprawca, który dokona ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będzie działał ze szczególnym okrucieństwem - będzie podlegał karze pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat albo dożywotniego pozbawienia wolności.

Ustawa zakłada też, że osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy podlegała będzie karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli znęcanie będzie dotyczyło osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca podlegał będzie karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone będzie karą od roku do 10 lat. Zaś w przypadku, gdyby pokrzywdzony w wyniku znęcania popełnił samobójstwo - sprawca podlegał będzie karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Ustawa stanowi też, że bardziej surowo karane będzie bezprawne pozbawienie wolności osoby poniżej 15 roku życia; kara ma wynosić od trzech do 15 lat więzienia, czyli tyle samo, ile obecnie w przypadku przestępstwa pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. Znowelizowane przepisy podnoszą też karę minimalną za handel osobą w wieku poniżej 15. roku życia z trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

Obowiązkiem będzie zgłaszanie przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i wolności seksualnej, obyczajności wymierzonych w dobro dziecka. Przykładowo, osobie, która będzie miała wiedzę o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, grozić będzie do 3 lat pozbawienia wolności.

Ponadto uzupełniona została lista okoliczności, które sąd uwzględnia wymierzając karę: jeśli przestępstwo zostanie dokonane na szkodę małoletniego, sąd będzie musiał wziąć to pod uwagę i wymierzyć odpowiednio wyższą karę.

Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

karaprzemocdziecko

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)