Sejm uchwalił ustawę o ustroju rolnym
Sejm uchwalił ustawę o ustroju rolnym, która reguluje zasadę obrotu ziemią w Polsce.
Posłom zależało na szybkim uchwaleniu ustawy jeszcze przed planowanym na środę podpisaniem w Atenach Traktatu Akcesyjnego. Ustawa wejdzie jednak w życie w trzy miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.
Ustawa stanowi, że podstawą polskiego ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne, którego wielkość nie będzie mogła przekroczyć 300 hektarów. Każde inne gospodarstwo będzie mogło być nieograniczenie duże. W przypadku sprzedaży ziemi przez jej właścicieli prawo pierwokupu będzie miał jej dzierżawca, a potem Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Przepadł forsowany przez PSL wniosek, by gospodarstwo rolne mogła prowadzić tylko osoba z wykształceniem rolniczym. Oznacza to, że właściwie każdy będzie mógł kupić ziemię i zostać rolnikiem.
Posłowie spieszyli się z uchwaleniem tej ustawy tak, by weszła ona w życie jeszcze przed podpisaniem Traktatu Akcesyjnego. W projekcie poprawki zapisali nawet, że ustawa wchodzi w życie z dniem 15 kwietnia.
Ostatecznie jednak - po wątpliwościach dotyczących konstytucyjności takiego zapisu - posłowie zdecydowali, że ustawa wejdzie w życie w trzy miesiące od daty ogłoszenia.
Ustawą zajmie się teraz Senat. (an)