Trwa ładowanie...
d1r1ka3

Sejm uchwalił ustawę o klęskach żywiołowychSejm uchwalił w piątek ustawę o stanie klęski żywiołowej. Określa ona m.in. działania organów władzy publicznej oraz ograniczenia praw i wolności człowieka w czasie trwania
takiego stanu.

d1r1ka3
d1r1ka3

Według ustawy, stan klęski żywiołowej można wprowadzić by zapobiec lub usunąć skutki katastrof naturalnych lub awarii technicznych. Za klęskę żywiołową uznaje się taką, której skutki zagrażają życiu lub zdrowiu wielu osób, mieniu "w wielkich rozmiarach", albo środowisku na znacznych obszarach.

Za katastrofę naturalną uznane są zdarzenia związane z działalnością natury: pioruny, trzęsienia ziemi, wichury, intensywne opady, susze, pożary, powodzie, itp.

Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej w danej części kraju lub na całym jego obszarze. Stan taki nie może trwać dłużej niż 30 dni, chyba że na jego przedłużenie zgodzi się Sejm.

W zależności od wielkości obszaru, na którym wprowadzono stan klęski żywiołowej, działania ratownicze koordynują: wójt, starosta, wojewoda, szef MSWiA lub inny minister wskazany przez premiera.

Ustawa zakłada, że na obszarze, gdzie wprowadzono stan klęski, władze mogą m.in.: nakazać opuszczenie mieszkań, zakazać lub nakazać przebywanie ludzi w określonych miejscach, zarządzić przymusowe szczepienia i kwarantannę. (an)

d1r1ka3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r1ka3
Więcej tematów