Sejm: uchwała w 60. rocznicę utworzenia armii Andersa
W 60. rocznicę utworzenia Armii Polskiej na Wschodzie przez generała Władysława Andersa Sejm oddał hołd jej żołnierzom.
"W 60. rocznicę powstania Armii Polskiej na Wschodzie Sejm RP składa hołd żołnierzom, którzy mimo ciężkich fizycznych i moralnych cierpień, doznanych w łagrach i na zesłaniu, zachowali ducha ofiarności oraz miłości do kraju ojczystego i pospieszyli ze wszystkich stron nieludzkiej ziemi pod sztandary wolnej, niepodległej i suwerennej Polski" - czytamy w uchwale przyjętej przez aklamację.
Podstawą do utworzenia Armii Polskiej w ZSRR była dwustronna umowa wojskowa podpisana 14 sierpnia 1941 r. zgodnie z postanowieniem układu Sikorski-Majski z 30 lipca 1941 r. Siedzibą dowództwa był Buzułuk nad Samarą. Do głównych ośrodków formowania, leżących nad Wołgą i na Uralu, przybywali Polacy z różnych części ZSRR. Dywizje zostały sformowane w Tatiszewie i Tockoje.
W połowie września 1941 r. armia liczyła 26 tys. żołnierzy. Z początkiem 1942 r. 75-tysięczną już armię przetransportowano przez Uzbekistan, Kirgizję i Turkmenistan do Iranu, gdzie sformowano 2 Korpus Polski. W 1944 r. Korpus został przerzucony do Włoch, gdzie odniósł m.in. zwycięstwo pod Monte Cassino. Armia Andersa walczyła również w Toskanii i Lombardii,a w kwietniu 1945 r. zdobyła Bolonię.(aos)