PolskaSejm "przyjrzał się" szkolnym mundurkom

Sejm "przyjrzał się" szkolnym mundurkom

Wszystkie kluby parlamentarne z wyjątkiem
LPR opowiedziały się za skierowaniem do dalszych prac w
sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży rządowego projektu
nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która m.in. proponuje
możliwość wprowadzenia mundurków do szkół. Liga zwróciła się o
skierowanie projektu do Komisji Nadzwyczajnej "Solidarne Państwo".

Sejm "przyjrzał się" szkolnym mundurkom
Źródło zdjęć: © PAP

12.01.2007 18:45

Propozycje zmian, jakie znalazły się w rządowym projekcie to m.in. wprowadzenie monitoringu w szkołach, obowiązek instalacji programów filtrujących w komputerach szkolnych oraz możliwość wprowadzenia mundurków. Po południu w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie tego projektu.

Projekt przewiduje też zagwarantowanie nauczycielom podczas pełnienia obowiązków służbowych ochrony przewidzianej w Kodeksie karnym dla funkcjonariuszy publicznych.

Zgodnie z projektem w szkołach ma być wprowadzony monitoring. Szkoły mogą zostać zobligowane do instalowania i aktualizowania w komputerach oprogramowania, zabezpieczającego przed dostępem w internecie "do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju psychicznego uczniów". Minister mógłby nałożyć taki obowiązek tylko w przypadku, gdyby zagwarantował szkołom możliwość nieodpłatnego korzystania z oprogramowania zabezpieczającego.

W projekcie proponuje się również, aby dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców decydował o wprowadzeniu lub nie - mundurków dla uczniów. O tym jak mają wyglądać mundurki i kiedy uczniowie mają obowiązek je nosić, będą decydować wspólnie dyrektor i rada.

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zapowiedział, że LPR złoży poprawkę do projektu, zgodnie z którą mundurki miałyby być obligatoryjne w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Zgodnie z projektem, rady rodziców mają być obligatoryjnie tworzone w szkołach publicznych; rady pedagogiczne mają w szkole raz na cztery lata wybierać jeden podręcznik do danego przedmiotu.

Nowelizacja zakłada ponadto, że przygotowanie i przeprowadzanie egzaminów eksternistycznych przekazane ma zostać Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowym komisjom egzaminacyjnym.

Jednocześnie egzaminy eksternistyczne, jako sposób uzyskiwania świadectwa ukończenia szkoły, ograniczone będą tylko do szkół, które prowadzą kształcenie ogólne, czyli szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.

W projekcie znalazły się także zapisy umożliwiające niepublicznym poradniom psychologiczno-pedagogicznym prowadzenie zajęć, mających na celu przygotowanie do nauki w szkole dzieci niepełnosprawnych (obecnie takie zajęcia mogą prowadzić tylko poradnie publiczne).

Zaproponowano również taką zmianę składu komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko kuratora oświaty, by wzmocnić głos administracji rządowej - ma być więcej przedstawicieli ministra edukacji i wojewody. Zwiększona ma też być rola organizacji harcerskich w życiu szkoły.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)