Sejm przyjął uchwałę ws. Olgi Tokarczuk. Był sprzeciw
Posłowie przegłosowali uchwałę, w której wyrazili uznanie dla Olgi Tokarczuk. Uchwała przypomina, że polska literatura po raz piąty została wyróżniona Nagrodą Nobla. Za uczczeniem osiągnięcia pisarki głosowało 406 posłów, przeciw był jeden, a 17 wstrzymało się od głosu.
20.12.2019 | aktual.: 20.12.2019 16:48
- Sejm wyraził uznanie dla dokonań literackich Olgi Tokarczuk
- Uchwała została przegłosowana znaczną większością głosów
- Przeciwko uhonorowaniu Tokarczuk protestował Grzegorz Braun
"Do Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej dołączyła w 2019 roku Olga Tokarczuk" - czytamy w uchwale.
Sejm ocenił, że "autorka 'Biegunów', 'Ksiąg Jakubowych' czy 'Prawieku i innych czasówczasów' odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja". "Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji".
Zobacz także
W uchwale zacytowano również słowa samej Tokarczuk. "Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć. Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stająca się na naszych oczach jednością, a my jego - jednocześnie małą i potężną - częścią" - piszą posłowie.
Zobacz też: Posłanka została zapytana o słowa Donalda Tuska o 500 plus. Zmieniła temat
Sejm "wyraził również satysfakcję", że Polska znalazła się w gronie ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla w dziedzinie literatury. "Powodem do radości jest to, że owo wyróżnienie upowszechnia polską literaturę na całym świecie i zasłużenie potwierdza jej wysoką pozycję" - podkreślono.
Sceptyczny wobec uchwały był poseł Konfederacji Grzegorz Braun. - Czy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest krytykiem literatury, czy Sejm RP jest gremium, którego celem jest recenzowanie mądrych bądź głupich werdyktów jakichkolwiek gremiów urzędujących, chwała Bogu, poza granicami Rzeczypospolitej? - pytał z mównicy.
Braun nazwał Tokarczuk "koniunkturalistką płynącą na fali politycznej poprawności". - Nie żądam, żebyście państwo podzielili mój punkt widzenia, nie żądam uznania mojego punktu widzenia, ale wy szanowni państwo nie gwałćcie tej znacznej jednak części narodu polskiego, który rozpoznał w Oldze Tokarczuk kosmopolityczną, antypolską agitatorkę - oświadczył.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl