Trwa ładowanie...

Sejm przyjął uchwałę ws. Olgi Tokarczuk. Był sprzeciw

Posłowie przegłosowali uchwałę, w której wyrazili uznanie dla Olgi Tokarczuk. Uchwała przypomina, że polska literatura po raz piąty została wyróżniona Nagrodą Nobla. Za uczczeniem osiągnięcia pisarki głosowało 406 posłów, przeciw był jeden, a 17 wstrzymało się od głosu.

Sejm przyjął uchwałę ws. Olgi Tokarczuk. Był sprzeciwŹródło: East News
dwnf68z
dwnf68z
  • Sejm wyraził uznanie dla dokonań literackich Olgi Tokarczuk
  • Uchwała została przegłosowana znaczną większością głosów
  • Przeciwko uhonorowaniu Tokarczuk protestował Grzegorz Braun
dwnf68z

"Do Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej dołączyła w 2019 roku Olga Tokarczuk" - czytamy w uchwale.

Sejm ocenił, że "autorka 'Biegunów', 'Ksiąg Jakubowych' czy 'Prawieku i innych czasówczasów' odważnie pisze o kryzysie, w jakim znalazła się zachodnia cywilizacja". "Mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji".

W uchwale zacytowano również słowa samej Tokarczuk. "Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć. Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stająca się na naszych oczach jednością, a my jego - jednocześnie małą i potężną - częścią" - piszą posłowie.

dwnf68z

Zobacz też: Posłanka została zapytana o słowa Donalda Tuska o 500 plus. Zmieniła temat

Sejm "wyraził również satysfakcję", że Polska znalazła się w gronie ośmiu krajów z największą liczbą Nagród Nobla w dziedzinie literatury. "Powodem do radości jest to, że owo wyróżnienie upowszechnia polską literaturę na całym świecie i zasłużenie potwierdza jej wysoką pozycję" - podkreślono.

Sceptyczny wobec uchwały był poseł Konfederacji Grzegorz Braun. - Czy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest krytykiem literatury, czy Sejm RP jest gremium, którego celem jest recenzowanie mądrych bądź głupich werdyktów jakichkolwiek gremiów urzędujących, chwała Bogu, poza granicami Rzeczypospolitej? - pytał z mównicy.

Braun nazwał Tokarczuk "koniunkturalistką płynącą na fali politycznej poprawności". - Nie żądam, żebyście państwo podzielili mój punkt widzenia, nie żądam uznania mojego punktu widzenia, ale wy szanowni państwo nie gwałćcie tej znacznej jednak części narodu polskiego, który rozpoznał w Oldze Tokarczuk kosmopolityczną, antypolską agitatorkę - oświadczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dwnf68z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwnf68z
Więcej tematów