Sejm przyjął pakiet ustaw reformujących służbę zdrowia
Sejm przyjął pakiet ustaw reformujących system opieki zdrowotnej. Zawarte w nich zapisy zakładają, między innymi, obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego i przekazanie całości ich kapitału samorządom.
W ubiegłym tygodniu Senat wprowadził zmiany dotyczące rozszerzenia niektórych uprawnień dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej. Poprawki Senatu zostały przyjęte głosami posłów PO i PSL. Zgodnie z nimi w zakładach będą tworzone stanowiska kierownicze dla pielęgniarek, a pracownicy będą mieli prawo do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych. Biały personel będzie mógł ubiegać się o pokrycie kosztów doskonalenia zawodowego.
Senat nie wprowadził jednak poprawek, na których zależało opozycji. Podczas debaty przedstawiciele klubów PiS, SLD oraz SDPL-Nowa Lewica podkreślali, że poprawki Senatu nie zmieniają zasadniczych wad tych ustaw. Chodzi przede wszystkim o brak szerszego pakietu socjalnego dla pracowników tych zakładów i brak zapisu o spółkach non profit.
Podkreślano również, że ustawy nie zawierają najważniejszych ustaleń osiągniętych podczas tak zwanego białego szczytu z pracownikami środowisk medycznych.
Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że zawetuje ustawy w takim kształcie.