PolskaSejm przyjął "megapoprawkę" do ustawy o ZOZ-ach

Sejm przyjął "megapoprawkę" do ustawy o ZOZ‑ach

Sejm przyjął "megapoprawkę" Senatu
do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych
zakładów opieki zdrowotnej, obejmującą 33 zmiany. Minister zdrowia
Marek Balicki uważa, że dobrze się stało, ale jego zdaniem ta
regulacja nie jest jednak wystarczająca dla rozwiązania problemu
zadłużenia publicznych szpitali.

Najważniejsza ze zmian przyjętych przez Sejm zakłada, że restrukturyzacja zadłużenia publicznych ZOZ-ów obejmie także zobowiązania tych placówek wobec dostawców żywności, sprzętu, leków i firm farmaceutycznych.

Szkoda, że tak późno Sejm się rozeznał w sprawie. Ale dobrze się stało, że posłowie poparli tę poprawkę. Tym razem Platforma Obywatelska zdecydowała się wstrzymać od głosu. Ustawa ta nie zawiera jednak części niezbędnych regulacji, które były potrzebne szpitalom - przyznał minister.

Za odrzuceniem "megapoprawki" opowiedziało się 148 posłów, przeciwko było 219, wstrzymało się od głosu 49. Wcześniej posłowie zdecydowali, że wszystkie 33 zmiany do ustawy będę głosowane w jednym bloku, tak jak rekomendowała to sejmowa Komisja Zdrowia, na wniosek Biura Legislacyjnego. PiS proponowało bowiem, żeby głosowanie poprawek rozłożyć na kilka bloków.

"Megapoprawka" nie zawiera przepisów pozwalających publicznym zakładom opieki zdrowotnej przekształcać się w spółki użyteczności publicznej. W ocenie Balickiego, to właśnie jest mankamentem nowej ustawy. Mogłoby to zahamować istniejącą już dzisiaj "dziką prywatyzację" w służbie zdrowia - podkreślił minister.

Według niego, nie udało się w Senacie ze względów proceduralnych wprowadzić pewnych propozycji, na przykład tych umożliwiających łączenie się publicznych ZOZ-ów. 22 marca Sejm, przewagą jednego głosu, uchwalił ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych ZOZ-ów, autorstwa klubów opozycyjnych. Resort zdrowia postanowił poprawić ją w Senacie.

Poprawka precyzuje warunki udzielania pożyczek ZOZ-om na spłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego oraz zakłada możliwość wsparcia niezadłużonych placówek dotacjami z budżetu państwa. Propozycje te pochodzą z projektu prezydenckiego.

Poprawka zakłada objęcie restrukturyzacją finansową długów cywilnoprawnych, czyli wobec dostawców. Szpitale będą zawierały ugody z wierzycielami, co pozwoli na umorzenie części długów oraz rozłożenie ich spłaty na raty. Ma to wstrzymać na czas restrukturyzacji w zadłużonych placówkach wszelkie egzekucje komornicze.

Sprecyzowany został sposób udzielania pożyczek na spłatę zaległych podwyżek dla personelu medycznego z tytułu tzw. ustawy 203. Szpitale będą mogły mieć umorzoną połowę pożyczki z budżetu państwa, jeżeli w ciągu 5 lat od rozpoczęcia procesu restrukturyzacji spłacą drugą połowę. Pożyczki mają być udzielane ZOZ-om na podstawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a nie decyzji ministra finansów.

Poprawka zakłada możliwość udzielania dotacji z budżetu państwa niezadłużonym placówkom. Dlatego rząd zarezerwował w budżecie państwa na 2005 rok, oprócz 2,2 mld zł na pożyczki, także 100 mln zł na wypłatę dotacji dla niezadłużonych placówek. Dotacje miałyby być przeznaczone na poprawę sytuacji ekonomicznej ZOZ-ów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)