Sejm potępia, Sejm uchwala
Sejm potępił "z całą mocą i stanowczością barbarzyński akt", jakim były czwartkowe zamachy w Londynie. Posłowie przyjęli oświadczenie w tej sprawie przez aklamację. Odbyła się debata w sprawie absolutorium dla rządu z wykonania budżetu państwa w minionym roku. Wieczorem Sejm
udzielił rządowi absolutorium.
09.07.2005 | aktual.: 09.07.2005 08:34
Sejm wybrał prof. Andrzeja Rzeplińskiego na rzecznika praw obywatelskich. Był on jedynym kandydatem na urząd RPO. Było to drugie głosowanie nad powołaniem Rzeplińskiego. W połowie czerwca Sejm odrzucił jego kandydaturę, zgłoszoną przez klub PO, który zgłosił go ponownie.
Izba przyjęła sprawozdanie z działalności KRRiT za 2004 r. Posłowie nie zgodzili się tym samym na odrzucenie sprawozdania, o co wnosiły koła prawicowe. Posłowie wezwali KRRiT do zadbania o samodzielność ośrodków terenowych TVP i podjęcie działań na rzecz utrwalenia i upowszechnienia 50-letniego dorobku telewizji publicznej.
Sejm uchwalił ustawę o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, będzie przysługiwała rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.
Wójt, burmistrz, prezydent miasta, który znajdzie się w areszcie lub więzieniu, nie będzie mógł rządzić "zza krat" - Sejm znowelizował ustawy: o samorządzie gminnym, o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, o referendum lokalnym i kodeks karny wykonawczy.
Uchwalono ustawę o sporcie kwalifikowanym: wprowadza ona istotne zmiany w zarządzaniu sportem wyczynowym w Polsce m.in. poprzez likwidację Polskiej Konfederacji Sportu i zmianę struktur związków sportowych. Umożliwia również klubom pozyskiwanie nowych źródeł finansowania (m.in. przez samorządy).
Ustawa przewiduje wzmocnienie funkcji kontrolnych ministra właściwego ds. sportu nad polskimi związkami sportowymi, reguluje proces przyznawania licencji zawodniczych, trenerskich i sędziowskich oraz określa formy prawne organizacji sportowych.
Posiadanie choćby niewielkiej ilości narkotyków nadal będzie karane - zdecydował Sejm, który uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.
Sejm uchwalił też ustawę o Prokuratorii Generalnej. Ma ona chronić Skarb Państwa przed niekorzystnym rozporządzaniem majątkiem narodowym. Jej utworzenie ma zlikwidować lukę prawną zarówno w zakresie kontroli wstępnej, jak i następczej procesów rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa.
Prokuratoria Generalna będzie centralnym organem państwa podległym premierowi, a jej prezes rokrocznie będzie składał sprawozdanie z działalności Sejmowi. Na jej czele będzie stał prezes i wiceprezesi, radcowie mają być mianowani. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2006 roku.
Producenci wierzby i róży bezkolcowej, którzy uprawiają je na cele energetyczne, będą mogli otrzymać dopłaty do produkcji - zakłada uchwalona nowelizacja ustawy o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Odbyła się debata w sprawie absolutorium dla rządu z wykonania budżetu państwa w 2004 roku. W maju ub.r. nastąpiła zmiana rządu i gabinet Leszka Millera, który przygotował ustawę budżetową, zastąpił gabinet Marka Belki.
Komisja Finansów Publicznych rekomendowała Sejmowi udzielenie absolutorium i przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu. Również NIK zaleciła Sejmowi udzielenie rządowi absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2004. Jednak zdaniem prezesa NIK, Mirosława Sekuły, realizacja budżetu mogłaby być lepsza i przynieść większe oszczędności.
W trakcie debaty klub "Samoobrony" złożył wniosek o odrzucenie sprawozdania rządu z realizacji ustawy budżetowej w 2004 r. oraz o nieudzielenie rządowi absolutorium za wykonanie budżetu - poinformowała Renata Beger. Taki sam wniosek złożył też klub LPR, o czym poinformowała Gabriela Masłowska.
W czasie wieczornych głosowań Sejm udzielił rządowi absolutorium.
Ponadto Sejm uchwalił ustawę zawierającą m.in. zasady i warunki prowadzenia uzdrowisk oraz finansowania lecznictwa uzdrowiskowego. W myśl ustawy, gminy uzdrowiskowe mają otrzymać prawo do pobierania opłat uzdrowiskowych na realizację swoich zadań. Ponadto mają otrzymywać dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z opłat w roku poprzedzającym rok budżetowy.
Rekompensaty dla zabużan mają być wypłacane w gotówce lub w naturze, w wysokości 20% wartości utraconego mienia - zakłada uchwalona wieczorem ustawa regulująca sprawy tzw. mienia zabużańskiego.
Ustawa dotyczy mienia pozostawionego poza wschodnimi granicami Polski po II wojnie światowej, czyli tzw. mienia zabużańskiego. Poziom 20% rekompensaty zaproponowała komisja skarbu państwa - w swoim projekcie rząd proponował, by było to 15%.
Sejm przyjął, że prawo do rekompensaty należy się również tym osobom, które "na skutek innych okoliczności związanych z wojną rozpoczętą w 1939 r., były zmuszone opuścić byłe Rzeczypospolitej Polskiej."
Uchwalono ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Na mocy ustawy, jeśli zachodzą przesłanki do aresztowania sprawcy przemocy wobec rodziny, zamiast aresztu będzie możliwe zastosowanie dozoru policyjnego, ale pod warunkiem opuszczenia przez sprawcę lokalu zajmowanego wspólnie z ofiarą przemocy.
Sejm uchwalił trzy ustawy, które będą regulować polski rynek kapitałowy. Są to ustawy: o obrocie instrumentami finansowymi; o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych; o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Uchwalono też ustawę o Funduszu im. Komisji Edukacji Narodowej przeznaczonego na pomoc materialną dla najbiedniejszych uczniów.