Sejm odrzucił zmiany w ordynacji wyborczej
Sejm odrzucił złożone przez PiS
projekty zmian w ordynacji wyborczej. PiS proponował wprowadzenie
tzw. mieszanego systemu wyborczego oraz likwidację przywileju dla
mniejszości narodowych w postaci zwolnienia ich z obowiązku
przekroczenia 5% progu wyborczego.
15.07.2004 | aktual.: 15.07.2004 10:02
Za odrzuceniem projektu zmian, który przewidywał wprowadzenie systemu mieszanego oraz odbieranie mandatów parlamentarzystom skazanym prawomocnie za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego było 319 posłów, przeciw 76, a wstrzymało się 18.
Projekt zmian w ordynacji złożony przez PiS zakładał wprowadzenie 230 jednomandatowych okręgów wyborczych i 16 okręgów wojewódzkich. Połowa posłów byłaby wybierana w okręgach jednomandatowych. Według projektu, każdy wyborca miałby dwa głosy. Jeden oddawałby na kandydata w jednomandatowym okręgu wyborczym, a drugi - na listę wojewódzką. Rozdział mandatów między listami byłby proporcjonalny, wedle głosów oddanych na listy wojewódzkie.
Za odrzuceniem projektu zmian w ordynacji wyborczej zakładającego wykreślenie z ordynacji przywileju dla mniejszości narodowych, jakim jest zwolnienie ich z 5-procentowego progu w wyborach do Sejmu było 335 posłów, przeciw 75, a wstrzymało się dwóch.
Szef klubu PiS Ludwik Dorn prezentując ten projekt posłom tłumaczył w środę, że w Polsce nie istnieje żaden powód, by mniejszość niemiecka - bo to ona korzysta z możliwości uzyskiwania mandatów do Sejmu bez konieczności przekraczania 5-proc. progu - miała taki przywilej.