PolskaSejm o podatku dochodowym i wyborach wójta

Sejm o podatku dochodowym i wyborach wójta

Podczas środowych obrad Sejmu posłowie skierowali do dalszych prac w komisji projekty
nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i
od osób prawnych (CIT), mające ułatwić procedury podatkowe i
zaktywizować przedsiębiorców.

19.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Projekty są częścią rządowego programu "Przede wszystkim przedsiębiorczość" i - poprzez aktywizację małych i średnich przedsiębiorstw - mają przyczynić się do ożywienia wzrostu gospodarczego oraz zmniejszenia bezrobocia.

Sejm odesłał do Komisji Nadzwyczajnej rządowy projekt nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt zakłada zwiększenie możliwości korzystania przez podatników z uproszczonych form rozliczania się z fiskusem, takich jak ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.

Posłowie omawiali też projekt uchwały w sprawie jubileuszem 300- lecia Uniwersytetu Wrocławskiego.

By zadośćuczynić "osiągnięciom i dorobkowi uczelni", Sejm zwraca się do rządu o zagwarantowanie w budżecie państwa, począwszy od 2003 roku, środków na realizację programu przedsięwzięć inwestycyjnych wrocławskiej uczelni, mających strategiczne znaczenie dla badań naukowych i edukacji narodu (...)- głosi projekt uchwały.

Wszystkie kluby i koła, z wyjątkiem LPR, poparły projekt ustawy o warunkach sprzedaży konsumenckiej, przewidujący podwyższenie standardów ochrony konsumentów i sprzedaży.

Sejm omawiał też stanowiska Senatu wobec kilku ustaw, w tym o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Senat wniósł ponad 40 poprawek, w większości o charakterze redakcyjnym). Głosowania - w czwartek.

Senat debatował nad ustawą o zniesieniu Generalnego Inspektoratu Celnego. Senatorowie nie zgłosili żadnych poprawek. Dyskutowano też nad ustawą o regulacji rynku mleka. Zgłoszono poprawkę redakcyjną, która będzie głosowana jeszcze na tym posiedzeniu Senatu.

Senator Jan Szafraniec (LPR) złożył wniosek, by absolwenci rozpoczynający działalność gospodarczą mogli być zwolnieni z płacenia składek emerytalnych przez 18 miesięcy, a nie - jak proponuje rząd - przez 12 miesięcy. Senat omawiał projekt noweli ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek. (iza)

sejmśrodaustawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)