Trwa ładowanie...
d38ymhr

Sejm o planie gospodarczym rządu

(PAP)
W środę Sejm zajął się Strategią Gospodarczą Rządu "Przedsiębiorczość - Rozwój - Praca". Przewidziana jest kilkugodzinna debata. Jako pierwszy przemawiał wicepremier - minister finansów Marek Belka. Później minister gospodarki Jacek Piechota przedstawił główne założenia rządowego pakietu gospodarczego "Przede wszystkim przedsiębiorczość".

d38ymhr
d38ymhr

Minister Belka podkreślił, że nie można czekać, aż sytuacja sama się poprawi, ponieważ obecny kryzys nie jest kryzysem przejściowym. Powiedział też, że wzrost gospodarczy jest największym priorytetem.

Program gospodarczy na lata 2002 - 2005 został przyjęty przez rząd 29 stycznia. Składają się na niego m.in. trzy pakiety: "Przede wszystkim przedsiębiorczość", "Pierwsza praca" oraz "Infrastruktura - klucz do rozwoju". Strategia przewiduje m.in. zwiększenie nakładów na infrastrukturę - przede wszystkim na budowę autostrad - i na mieszkalnictwo, ułatwienia dla przedsiębiorczości, zwalczanie bezrobocia oraz wspieranie wzrostu gospodarczego. Taka strategia ma przywrócić za 3 lata wysokie tempo wzrostu gospodarczego.

Senat podczas środowego posiedzenia zajmie się tzw. ustawą warszawską. Sejm zdecydował dwa tygodnie temu o całkowitej zmianie ustroju stolicy - ma ona być jedną gminą na prawach powiatu, podzieloną na 17 dzielnic. Teraz Warszawa podzielona jest na 11 gmin, a największa z nich - gmina Centrum - dodatkowo na 7 dzielnic.

Nowelizacja zmierza też do wprowadzenia silnej władzy prezydenta miasta i do zmniejszenia liczby stołecznych radnych. Obecnie na wszystkich stołecznych szczeblach samorządu zasiada prawie 800 radnych, po wejściu w życie zmian ma być ich o 300 mniej.

d38ymhr

Podczas prac w komisjach senaccy prawnicy skrytykowali ustawę za zbyt ogólnikowe sformułowania. Ich uwagi senatorowie zamierzają zamienić na poprawki, które zgłoszą w debacie.

Jedna z ważniejszych poprawek komisji zmierza natomiast do zniesienia przyjętej przez Sejm zasady, że od dnia uchwalenia nowych przepisów przeznaczone do likwidacji gminy miałyby bardzo ograniczone prawa do gospodarowania swoim majątkiem.

Senat zajmie się także nowelizacją ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, która wprowadza możliwość finansowego karania parlamentarzystów, uniemożliwiających swoim zachowaniem na przykład prowadzenie obrad.

Sejm zdecydował, by w takich przypadkach marszałkowie izb mieli prawo do odebrania części uposażenia, albo też części lub całości diety parlamentarnej. Senacka komisja chce, aby karanie finansowe ograniczyć tylko do uposażeń.

Jeżeli Senat do obu tych ustaw wniesie poprawki, będzie je musiał jeszcze rozpatrzyć Sejm. (mag)

d38ymhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ymhr
Więcej tematów