PolskaSejm: nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu

Sejm: nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu

Podstawą naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla bezrobotnych bez prawa do zasiłku jest kwota 40% zasiłku stałego z pomocy społecznej - postanowił w poniedziałek Sejm.

17.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Za jej przyjęciem głosowało 290 posłów, 123 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Zmiany wejdą w życie 31 grudnia 2001 r. Dzięki tej oszczędności w budżecie państwa pozostanie ok. 620 mln.

Podczas głosowania posłanka Elżbieta Radziszewska (PO) pytała ministra zdrowia, w jaki sposób chce uzupełnić niedobór środków finansowych w kasach chorych. Minister Mariusz Łapiński podkreślił, że kasy nie otrzymają w 2002 r. mniej pieniędzy niż w 2001 r.

Wyjaśnił, że do kas powinny wpłynąć dodatkowe pieniądze na leczenie osób poszkodowanych w wypadkach. Zdaniem ministra, w Polsce - tak jak w innych krajach - za tego typu leczenie powinien odpowiadać sprawca wypadku (i płacić za nie z ubezpieczenia OC).

Sejm zamroził też składkę na ubezpieczenie zdrowotne, czyli pozostawił ją w 2002 r. na poziomie 7,75% przychodów ubezpieczonego.

Oprócz zmian w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, Sejm przesunął o rok wyłączenie z systemu ubezpieczenia zdrowotnego żołnierzy odbywających nadterminową zasadniczą służbę wojskową i służbę okresową (tzw. kontraktową).

Ze względu na brak pieniędzy, przesunięto również o rok wejście w życie ustawy o ratownictwie medycznym. W 2002 r. zacznie działać tylko jedna jego część - Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

O 3 miesiące zostało przesunięte wejście w życie pakietu ustaw farmaceutycznych. Zamiast 1 stycznia 2002 r. zaczną one obowiązywać od 1 kwietnia 2002 r. (mk)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)