Trwa ładowanie...

Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka. Głosowanie odłożone

PiS nie poprało żadnego z dwójki kandydatów na Rzecznika Praw Dziecka. Po tym, jak swoją kandydaturę wycofała Sabina Zalewska, do wyboru pozostali Ewa Jarosz i Paweł Kukiz-Szczuciński.

Share
Sejm nie wybrał Rzecznika Praw Dziecka. Głosowanie odłożoneŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1njjya

Posłowie w wieczornym bloku nie wybrali nowego Rzecznika Praw Dziecka. Oznacza to, że procedura wyboru ruszy na nowo, a do wyboru dojdzie na jednym z kolejnych posiedzeń Sejmu - najwcześniej w październiku.

W czwartek rano Sabina Zalewska przesłała do Marszałka Sejmu decyzję o wycofaniu swojej kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Wcześniej rekomendował ją PiS, ale po kontrowersjach wokół jej osoby partia rządząca zastanawiała się nad wycofaniem poparcia.

Zalewskie wytknięto, że kwestionowała sens istnienia urzędu RPD oraz dopuszcza bicie dzieci. Jak ustalił "Tygodnik Powszechny", plagiatowała też prace innych osób. W jednej z nich na 10,5 stronach aż 10 stron zostało przepisane, w tym z takich portali jak Bryk.pl i Ściąga.pl.

d1njjya

W środę wieczorem połączone komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie rekomendowały żadnego z kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Na posiedzeniu komisji Zalewska odniosła się do zarzutów o plagiat. Mówiła, że że wszystkie jej artykuły naukowe były recenzowane i nie zdarzyło się, żeby którykolwiek został odrzucony. Za jej kandydaturą zagłosowały jedynie dwie osoby.

Inni kandydaci na Rzecznika Praw Dziecka

O stanowisko ubiega się też Ewa Jarosz. Pod wnioskiem jej nominację podpisało się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele środowisk naukowych. Kandydaturę doktor habilitowanej nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki poparły PO, Nowoczesna i PSL. Ewa Jarosz była doradcą społecznym Rzecznika Praw Dziecka oraz współpracuje ze specjalnym reprezentantem Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci.

Kandydatura dr. Pawła Kukiza-Szczucińskiego jest popierana przez Kukiz'15. To psychiatra i pediatra pracujący w szpitalu w Staszowie oraz w jednej z kieleckich przychodni. Od kilku lat jest członkiem Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Zobacz także: Rzecznik Praw Dziecka o Sejmie Dzieci i Młodzieży: to jakby przenieść Boże Narodzenie na maj

Według niepotwierdzonych informacji PiS rozważał w czwartek poparcie kandydatury Kukiza-Szczucińskiego. "Jeśli PiS chce osobę, która będzie podporządkowana, nie powinien mnie popierać" - powiedział w rozmowie z gazeta.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1njjya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1njjya
Więcej tematów