Trwa ładowanie...

Sejm. Kandydaci na Rzecznika Praw Dziecka bez rekomendacji

Połączone komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisja Polityki Społecznej i Rodziny nie rekomendowały żadnego z kandydatów na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka.

Sejm. Kandydaci na Rzecznika Praw Dziecka bez rekomendacjiŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dkmq3m4
dkmq3m4

Spośród wszystkich kandydatur największe, choć niewystarczające, poparcie otrzymała Ewa Jarosz. Jej kandydaturę rekomendowało 26 posłów, przeciw było 32, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Paweł Kukiz-Szczuciński otrzymał 7 głosów "za" oraz 52 głosy "przeciw". Jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Sabina Lucyna Zalewska zdobyła rekomendacje dwóch posłów. Przeciw zagłosowało 31 posłów, a 37 wstrzymało się od głosu.

Aby otrzymać pozytywną opinię sejmowej komisji, kandydaci musieli uzyskać więcej głosów "za" niż "przeciw". Decyzja nie jest wiążąca dla posłów, którzy w czwartek będą wybierać Rzecznika Praw Dziecka.

Zobacz także: Eksperyment ministra Błaszczaka. Niedowidzący w Żandarmerii Wojskowej

Wokół ostatniej kandydatki na Rzecznika Praw Dziecka narosło sporo kontrowersji. Popieranej przez PiS Sabinie Zalewskie wytknięto, że kwestionowała sens istnienia tego urzędu oraz dopuszcza bicie dzieci. Jak ustalił "Tygodnik Powszechny" kandydatka na nowego Rzecznika Praw Dziecka plagiatuje też prace innych osób. W jednej z nich na 10,5 stronach aż 10 stron zostało splagiatowane, w tym z takich portali jak Bryk.pl i Ściąga.pl.

dkmq3m4

Polityk PiS Ryszard Terlecki stwierdził nawet, że istnieje możliwość cofnięcia przez PiS poparcia dla tej kandydatki.

Inni kandydaci na Rzecznika Praw Dziecka

O stanowisko ubiega się też Ewa Jarosz. Pod wnioskiem jej nominację podpisało się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele środowisk naukowych. Kandydaturę doktor habilitowanej nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki poparły PO, Nowoczesna i PSL. Ewa Jarosz była doradcą społecznym Rzecznika Praw Dziecka oraz współpracuje ze specjalnym reprezentantem Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci.

Kandydatura dr Pawła Kukiza-Szczucińskiego jest popierana przez Kukiz'15. Jest on psychiatrą i pediatrą pracującym w szpitalu w Staszowie oraz w jednej z kieleckich przychodni. Od kilku lat jest członkiem Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

dkmq3m4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkmq3m4
Więcej tematów