Sejm: komisja bankowa może ruszyć od nowa
Sejm znowelizował uchwałę o bankowej komisji śledczej. To oznacza, że może ona wznowić działalność, zawieszoną po tym, jak Trybunał Konstytucyjny we wrześniu uznał zakres prac komisji za niezgodny z konstytucją.
Sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich uznała w środę, że projekt noweli uchwały nie jest sprzeczny z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował poprzednią uchwałę jako sprzeczną z ustawą zasadniczą.
O przesłanie projektu do komisji wnioskowała PO, argumentując, że - zgodnie z zamówionymi przez Sejm ekspertyzami - w tekście tym nadal znajdują się zapisy, które są niezgodne z konstytucją.
Bankowa komisja śledcza powołana w marcu ubiegłego roku miała zbadać "rozstrzygnięcia dotyczące przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r."
W swoim orzeczeniu TK uznał m.in, że nieprecyzyjne określenie zakresu działalności komisji jest niezgodne z konstytucją. Po wyroku Trybunału konieczna stała się zmiana treści uchwały.
Zgodnie z projektem nowelizacji uchwały zaproponowanym przez Prezydium Sejmu oraz Komisję Regulaminową i Spraw Poselskich, nowa komisja śledcza miałaby m.in. badać prawidłowość i celowość działań rządu, premiera, ministra finansów, ministra skarbu i ministra przekształceń własnościowych w procesie przekształceń sektora bankowego.