PolskaSejm: "klonowanie" do komisji

Sejm: "klonowanie" do komisji

Sejm przesłał w czwartek do komisji projekt nowelizacji kodeksu karnego, zakazującej klonowania istoty ludzkiej. Nowelizację zgłosiła Liga Polskich Rodzin. Zmiana kodeksu przewiduje, że klonowanie człowieka byłoby zagrożone karą od 5 do 25 lat więzienia.

24.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Posłanka Ligi Urszula Krupa podkreśliła, że przy klonowanu zostają pogwałcone prawa człowieka. Osoba ludzka tworzona w ten sposób stawałaby się amoralna - twierdzi posłanka Ligi. Krupa zaznaczyła, że człowiek produkowany w ten sposób stawałby się towarem.

Katarzyna Piekarska z SLD powiedziała, że należy rozróżnić klonowanie reprodukcyjne od terapeutycznego, które jej zdaniem nie powinno być karane. Zwróciła uwagę, że dylemat współczesnej cywilizacji polega na tym, że zdobycze nauki dają możliwość zarówno sztucznej reprodukcji człowieka poprzez klonowanie, jak również możliwość, przy użyciu tych samych metod, ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Dodała, że potrzebna jest poważna debata nad klonowaniem, dlatego SLD jest za przesłaniem projektu do dalszych prac.

Podobnych wątpliwości nie miały inne kluby, które również opowiedziały się za przesłaniem projektu do prac w Sejmie. W imieniu Prawa i Sprawiedliwości wystąpił poseł Zbigniew Ziobro. Poseł zaznaczył, że postęp w takich naukach jak genetyka niesie ze sobą zarówno wielką nadzieję jak i wielkie zagrożenie dla cywilizacji.

Podobną opinię wyraził przedstawiciel PSL Janusz Wojciechowski. Zauważył, że eksperymenty z klonowaniem człowieka prowadzą do uprzedmiotowienia człowieka i życia ludzkiego. Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, tego typu eksperymenty należy odrzucić jako złe i wymierzone przeciwko człowiekowi.

Posłowie podkreślili, że projekt powinien zostać doprecyzowany, należy przede wszystkim uściślić definicje odnoszące się do klonowania ludzi. Przedstawiciel rządu powiedział, że najpierw należałoby przyjąć całościową ustawę regulującą sprawy klonowania. (aka)

sejmnowelizacjakodeks
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)