Trwa ładowanie...
d3mhfj4
08-09-2006 20:35

Sejm: jest ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Sejm uchwalił wieczorem ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Ustawa przewiduje m.in. utworzenie w urzędach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR), które będą przyjmować zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i natychmiast informować odpowiednie służby o nagłych wypadkach.

d3mhfj4
d3mhfj4

Za ustawą głosowało 253 posłów, przeciw opowiedziało się 2. Od głosu wstrzymało się 154 posłów PO i SLD.

Posłowie wprowadzili poprawkę, zgodnie z którą każdy, kto zauważy osobę w stanie zagrożenia zdrowia, musi nie tylko w miarę swoich możliwości, ale i "umiejętności" powiadomić odpowiednie służby.

Posłowie wykreślili zapis o tym, że wysokość środków na finansowanie ratownictwa medycznego w projekcie ustawy budżetowej nie może być niższa niż zaplanowana w planie finansowym NFZ w roku poprzednim.

Właśnie z tego powodu od głosowania za przyjęciem ustawy wstrzymali się posłowie PO i SLD. Jak powiedział PAP Zbigniew Podraza (SLD), wykreślenie zapisu oznacza "brak zabezpieczenia finansowania ratownictwa na lata następne". Nie zgodziła się z nim Małgorzata Stryjska (PiS). "Gdyby ta poprawka została przyjęta, mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu finansowania ratownictwa przedszpitalnego w 2007 r." - powiedziała PAP po głosowaniu.

d3mhfj4

Ustawa przewiduje dwojaki sposób finansowania ratownictwa medycznego: z budżetu państwa i przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Budżet będzie płacił tylko za świadczenia zdrowotne udzielane choremu w tzw. fazie przedszpitalnej, czyli od wypadku do momentu dowiezienia chorego do szpitala. Za świadczenia wykonane na oddziale ratunkowym będzie płacił NFZ.

Utworzone zostaną zespoły koordynacji ratownictwa medycznego. W wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego będzie działał lekarz- koordynator. W systemie ratownictwa mają współdziałać: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, w tym także lotnicze, oraz organy administracji rządowej, zajmujące się realizacją zadań z tego zakresu. Zespoły ratownictwa będą dzielić się na specjalistyczne (lekarz + pielęgniarka lub ratownik; co najmniej trzy osoby) i podstawowe (bez lekarza; co najmniej dwie osoby).

Zgodnie z ustawą, nadzór nad funkcjonowaniem systemu na terenie kraju sprawuje minister zdrowia, a na obszarze województwa - wojewoda. Do obowiązków wojewody należy tworzenie i utrzymywanie CPR oraz zespołów koordynacji ratownictwa medycznego.

Ponadto w ustawie znalazły się zapisy: o obowiązkowej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy w szkołach, a także o ustanowieniu 13 października dniem ratownictwa medycznego.

Ustawa, która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2007 r., trafi teraz do Senatu. Na ratownictwo medyczne w przyszłym roku ma być przeznaczone z budżetu państwa ponad 1,2 mld zł.

d3mhfj4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mhfj4
Więcej tematów