ŚwiatSejm apeluje do Białorusi: wypuśćcie więźniów sumienia

Sejm apeluje do Białorusi: wypuśćcie więźniów sumienia

Sejm, w przyjętej przez aklamację uchwale, domaga się wypuszczenia na wolność więźniów sumienia na Białorusi. Apeluje też do parlamentów krajów UE o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji tego kraju. Uchwałę przygotowało prezydium sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Sejm apeluje do Białorusi: wypuśćcie więźniów sumienia
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

02.03.2012 | aktual.: 02.03.2012 13:12

"Dramatyczna sytuacja społeczno-polityczna na Białorusi, w szczególności zaś fali represji politycznych, która przetoczyła się przez Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku wymaga solidarności europejskiej" - napisano w uchwale.

Posłowie domagają się też natychmiastowego wypuszczenia na wolność: Alesia Bialackiego, Mikałaja Autuchowicza, Andreja Sannikaua, Mikoły Statkiewicza, Źmiciera Bondarenki, Pawła Siewiarynca, Źmiciera Daszkiewicza, Eduarda Łobaua, Siarhieja Kawalenki, Mikałaja Dziadoka, Ihara Aliniewicza, Alaksandra Franckiewicza, Jauhena Waśkowicza, Arcioma Prakapienki, Pawła Syramołataua.

"Apelujemy do parlamentów krajów Unii Europejskiej o aktywne działanie na rzecz białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i procesu demokratyzacji na Białorusi, a także o wzmacnianie solidarnego stanowiska państw europejskich wobec reżimu w Mińsku" - czytamy w uchwale. "Popierając inicjatywę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Alesiowi Bialackiemu obrońcy praw człowieka na Białorusi, Sejm wyraża wdzięczność parlamentarzystom wszystkich krajów UE i Rady Europy, którzy poparli kandydaturę Bialackiego i apeluje o dalszą aktywność w tej sprawie" - zaznaczono w uchwale.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zwrócił uwagę w rozmowie z dziennikarzami w piątek w Sejmie, że tego dnia mija 20. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a niepodległą Białorusią. - Dlatego przykro nam, że dialog polityczny między naszymi krajami nie może być intensywniejszy. Klucz do nawiązania tego dialogu leży w Mińsku - uważa Sikorski.

Podziękował jednocześnie Sejmowi "za jednomyślne podjęcie uchwały na rzecz zwolnienia więźniów sumienia na Białorusi". - Taka decyzja władz białoruskich spowodowałaby to, aby kolejne 20 lat w stosunkach polsko-białoruskich mogło być lepsze od tych, które minęły - dodał. W ocenie szefa MSZ "kluczem do lepszych relacji między Białorusią a całą UE jest zaprzestanie represji wobec obywateli białoruskich".

We wtorek UE objęła sankcjami za łamanie praw człowieka 21 kolejnych białoruskich sędziów i policjantów. W odpowiedzi na to Białoruś wezwała ambasadorów UE i Polski do wyjazdu z Mińska. W reakcji szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła, że państwa UE wycofają swoich ambasadorów na konsultacje.

W czwartek Sikorski, który uczestniczył w posiedzeniu komisji SZ, poinformował dziennikarzy, że termin powrotu ambasadorów krajów UE na Białoruś jest przedmiotem konsultacji stolic europejskich i unijnej przedstawiciel ds. polityki zagranicznej Catherine Ashton. Dziennikarze pytali Sikorskiego, kiedy ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka może wrócić na Białoruś. "To będzie zależało od postępowania władz białoruskich" - zapowiedział Sikorski.

Źródło artykułu:PAP
białoruśapeluchwała
Zobacz także
Komentarze (6)