Sędziowie wypunktowali resort Zbigniewa Ziobry. Internetowa bitwa na grafiki

Jednym z ulubionych argumentów rządu PiS przy wprowadzaniu kontrowersyjnych zmian jest powtarzanie "ale na Zachodzie też tak jest". Podobnie było przy zmianach w sądownictwie. Kiedy zmiany przegłosowano, internauci przypomnieli grafikę Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia", która prostowała manipulacje Ministerstwa Sprawiedliwości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na kongresie Zjednoczonej Prawicy w Przysusze.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na kongresie Zjednoczonej Prawicy w Przysusze. (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
WP

Prawo i Sprawiedliwość nie zwalnia tempa w Sejmie. W ostatnich dniach posłowie zajmowali się podwyżkami cen paliw, wkrótce pod obrady trafi ustawa wywracająca do góry nogami skład Sądu Najwyższego. Ale przegłosowano też jeszcze jedną ważną kwestię: zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa oraz w ustawie regulującej funkcjonowanie sądów. Zbigniew Ziobro zyskuje ogromne uprawnienia i spory wpływ na pracę wymiaru sprawiedliwości.

Rewolucja w Sądzie Najwyższym. Jakie zmiany proponuje PiS?

WP

Teraz nad ustawami w ekspresowym tempie pracuje Senat. To sprawiło, że internauci przypomnieli wymianę argumentów między Ministerstwem Sprawiedliwości a Stowarzyszeniem Sędziów "Iustitia". O zmianach mówiono od kilku miesięcy. Jednym z argumentów, który zresztą PiS stosuje także w innych kontrowersyjnych sprawach, jest "na Zachodzie robią tak samo".

Aby to udowodnić, Ministerstwo Sprawiedliwości kilka miesięcy temu przygotowało grafikę, która ma przekonać wyborców, że w większości krajów europejskich to rząd wybiera sędziów. Nie spodziewali się jednak takiej riposty. Sędziowie przygotowali obrazek, który pokazuje jak daleko uproszczona jest procedura przedstawiona przez MS.

WP

Uderzenie musiało być celne, bo resort odpowiedział dużo bardziej rozbudowaną i szczegółową grafiką. Ale ta znowu spotkała się z ripostą sędziów. Teraz, kiedy kontrowersyjne prawo jest bliskie wcielenia w życie, ta walka na argumenty znowu podbija internet.

WP
WP