Trwa ładowanie...
d1w0rij

Sędziowie TK nie wytrzymali. W liście wytykają błędy Julii Przyłębskiej

Niewłaściwe zarządzanie składami orzeczniczymi zarzuca przełożonej siedmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. List w tej sprawie skierowali do samej zainteresowanej. Przypomnieli w nim Julii Przyłębskiej także procedury, które ją obowiązują.
Share
Prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia Przyłębska
Prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzia Julia PrzyłębskaŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d1w0rij

Zdaniem sygnatariuszy pisma prezes Przyłębska nie stosuje się do przepisów ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Autorzy listu podkreślają, że prezes TK arbitralnie decyduje, kto będzie orzekał w poszczególnych sprawach, choć powinno to wynikać z porządku alfabetycznego z uwzględnienia rodzaju, liczby i kolejność wpływu spraw.

"O tym, że naruszona została zasada alfabetycznego przydziału spraw, świadczy rażąca dysproporcja jeśli chodzi o ilość rozpatrywanych spraw przez poszczególnych sędziów" - wskazują sędziowie.

d1w0rij

List podpisali: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkowicz oraz Marek Zubik. Do stanowiska dołączyli porównanie liczb przydzielanych przez Julię Przyłębską spraw.

Sędziowie zaznaczyli, że swój list napisali ze względu na ignorowanie ich protestów i odmowę załączenia uwag do rocznej informacji o działaniu TK. Wnieśli również o opublikowanie stanowiska na stronie internetowej Trybunału oraz przekazania ich do wiadomości Prezydenta RP, I Prezes SN, Prezesa NSA oraz prezesa TSUE.

d1w0rij

Źródło: onet.pl, RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Barbara Nowacka o partii Rydzyka. "PiS ma potężny problem"

d1w0rij

Podziel się opinią

Share
d1w0rij
d1w0rij
Więcej tematów