Trwa ładowanie...
d2m363g

PiS chce ujawnić majątki sędziów SN. "Zasady są dla wszystkich"

Resort sprawiedliwości sprawdza przyczyny utajnienia oświadczeń majątkowych sędziów Sądu Najwyższego. Informacji o swoim stanie posiadania nie zdecydował się ujawnić co piąty z nich. Ministerstwo chce ustalić, czy było to zasadne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (po prawej) oraz podsekretarz stanu Łukasz Piebiak
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (po prawej) oraz podsekretarz stanu Łukasz Piebiak (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d2m363g

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak poinformował, że wystąpił do prezesów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego o udostępnienie dokumentów, które pozwolą przeprowadzić weryfikację przyczyn utajnienia sędziowskich oświadczeń majątkowych. Zbigniew Ziobro zdecydował, że sprawdzi, czy na pewno utajnienia są uzasadnione - informuje "Super Express".

Sędziowie mają prawo ukryć swój stan posiadania, aby m.in. chronić się przed ewentualną zemstą osób, których sprawy rozstrzygali. Jednak zdaniem wielu ekspertów prawo powinno się zmienić i oświadczenia majątkowe sędziów powinny być bezwzględnie jawne. Tak uważa chociażby prof. Antoni Kamiński, były prezes Transparency International.

Podobną opinię ma też wiceszef resortu sprawiedliwości. - Skoro są funkcjonariuszami publicznymi, to powinny ich obowiązywać takie same zasady jak wszystkich - stwierdza w rozmowie z "Super Expressem".

d2m363g

- Są oczywiście przypadki szczególne sędziów orzekających w sprawach karnych czy rodzinnych, gdzie poziom emocji jest bardzo duży, ale pozostali nie stykają się z osobami, które w niegodziwy sposób miałyby wykorzystywać dane zawarte w oświadczeniu. Majątek ma być pokazany i koniec. Kropka - mówi Łukasz Piebiak.

Przypomina również, że minister sprawiedliwości ma prawo uchylić decyzję prezesa sądu o utajnieniu oświadczenia i nakazać jego ujawnienie. Piebiak zapowiedział, że takich rozstrzygnięć należy się spodziewać.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2m363g

Zobacz także: Debata WP na 100-lecie niepodległości

d2m363g

Podziel się opinią

Share
d2m363g
d2m363g