Trwa ładowanie...

Sędziowie SN nie chcą informować o stanie zdrowia. "Nie jestem kandydatem"

Kolejni z najstarszych sędziów Sądu Najwyższego odmawiają składania oświadczeń o stanie zdrowia. W piątek mija termin wyznaczony przez szefa Krajowej Rady Sądownictwa.

Share
Sędziowie SN nie chcą informować o stanie zdrowia. "Nie jestem kandydatem"
Źródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d3m01am

Jak informuje RMF FM, złożenia deklaracja ws. zdrowia odmówiło czterech kolejnych sędziów SN. Wszyscy motywują swoją decyzję udziału w w procedurze opisanej w nowej ustawie zapisami konstytucji. Sędzowie powołując się na - wynikającą z ustawy zasadniczej - nieodwoływalność.

Sędzia Przemysław Kalinowski odpisał szefowi KRS, że "nie jest kandydatem na sędziego Sądu Najwyższego, ale jego sędzią". Z kolei sędzia Krzysztof Cesarz podkreślił, że ta procedura go nie dotyczy, a sędzia Andrzej Siuchniński poinformował o "wyrażeniu gotowości dalszego orzekania i nie widzi podstaw do składania zaświadczeń lekarskich".

Sędzia Józef Szewczyk oświadcza wprost: "nie składałem oświadczenia" wymagającego uzupełniania - podaje stacja.

Razem z prezesem Izby Karnej Stanisławem Zabłockim szefowi KRS odmówiło pisemnie pięciu z siedmiu sędziów. Pozostali dwaj z tego samego powodu nawet nie wysłali opowiedzi.

Przypomnijmy: ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie 3 kwietnia i zakłada przejście w stan spoczynku tych sędziów, którzy skończyli 65 lat. Mogą oni dalej pełnić swoje obowiązki pod warunkiem, że spełnili szereg warunków: do 2 maja mogli złożyć odpowiednie oświadczenia oraz zaświadczenia lekarskie. Co więcej, deklaracje sędziów zatwierdza prezydent.

d3m01am

Podczas czwartkowego Zgromadzenia Ogólnego sędziów Sądu Najwyższego przyjęto uchwały, które podważają przepisy wprowadzone przez nową ustawę o SN. Jedna z nich zakłada, że sędzia Małgorzata Gersdorf pozostanie prezesem do końca kadencji, czyli do 30 kwietnia 2020 roku. Komisja Europejska pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z ustawą o SN - podała z kolei w czwartek wieczorem agencja Reuters, powołując się na swoje źródła.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Hofman do Kempy: Hofman do Kempy: „Nasze relacje były dość chłodne, bo tupałem tłustymi nóżkami”

d3m01am

Podziel się opinią

Share
d3m01am
d3m01am
Więcej tematów