Sędziowie buntują się wobec nowelizacji o SP: "Nie wyrażajmy zgody"

Od soboty obowiązuje ustawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Po Komisji Europejskiej, która zapowiedziała wszczęcie postępowania wobec Polski, przyszedł czas na środowisko sędziowskie, które również wyraziło głęboką dezaprobatę dla noweli.

Sędziowie buntują się wobec nowelizacji o SP: "Nie wyrażajmy zgody"
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński

16.08.2017 | aktual.: 16.08.2017 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Forum Współpracy Sędziów to organizacja zrzeszająca przedstawicieli sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.

W swojej ostatniej uchwale sędziowie stanowczo zareagowali na nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, które pozwala m.in. na samodzielne mianowanie prezesów sądów powszechnych przez ministra sprawiedliwości - "Nie wyrażajmy zgody na objęcie stanowisk i funkcji w trybie wynikającym z nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca br., co z pewnością będzie odnotowane i może być w przyszłości poczytane jako współuczestnictwo w działaniach niezgodnych z obowiązującym porządkiem prawnym" - czytamy w uchwale stałego prezydium Forum.

Ponadto sędziowie zaapelowali do swojego środowiska o zaangażowanie oraz działanie w zgodzie z obowiązujący porządkiem prawnym, na którego najwyższym stopniu pozostaje Konstytucja RP.

Przedstawiciele Forum Współpracy Sędziów poprosili także, by stale monitorowano "w jaki sposób realizowane są zmiany na stanowiskach funkcyjnych w sądach na podstawie nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o wszelkich próbach nacisku ze strony władz politycznych, czy nowo powołanych prezesów sądów lub przewodniczących wydziałów, które mogłyby godzić w sędziowską niezawisłość przy rozpoznawaniu poszczególnych spraw".

Komentarze (49)