Trwa ładowanie...
d47veha

Sędziowie buntują się wobec nowelizacji o SP: "Nie wyrażajmy zgody"

Od soboty obowiązuje ustawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Po Komisji Europejskiej, która zapowiedziała wszczęcie postępowania wobec Polski, przyszedł czas na środowisko sędziowskie, które również wyraziło głęboką dezaprobatę dla noweli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędziowie nie zgadzają się z nowelizacją prawa o sądach powszechnych
Sędziowie nie zgadzają się z nowelizacją prawa o sądach powszechnych (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d47veha

Forum Współpracy Sędziów to organizacja zrzeszająca przedstawicieli sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.

W swojej ostatniej uchwale sędziowie stanowczo zareagowali na nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych, które pozwala m.in. na samodzielne mianowanie prezesów sądów powszechnych przez ministra sprawiedliwości - "Nie wyrażajmy zgody na objęcie stanowisk i funkcji w trybie wynikającym z nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca br., co z pewnością będzie odnotowane i może być w przyszłości poczytane jako współuczestnictwo w działaniach niezgodnych z obowiązującym porządkiem prawnym" - czytamy w uchwale stałego prezydium Forum.

Ponadto sędziowie zaapelowali do swojego środowiska o zaangażowanie oraz działanie w zgodzie z obowiązujący porządkiem prawnym, na którego najwyższym stopniu pozostaje Konstytucja RP.

Przedstawiciele Forum Współpracy Sędziów poprosili także, by stale monitorowano "w jaki sposób realizowane są zmiany na stanowiskach funkcyjnych w sądach na podstawie nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych oraz o wszelkich próbach nacisku ze strony władz politycznych, czy nowo powołanych prezesów sądów lub przewodniczących wydziałów, które mogłyby godzić w sędziowską niezawisłość przy rozpoznawaniu poszczególnych spraw".

d47veha

Podziel się opinią

Share
d47veha
d47veha