Trwa ładowanie...

Sędzia w Nowym Jorku: rząd nie może zmusić Apple'a do odblokowania iPhone'a

• Departament Sprawiedliwości USA nie może zmusić firmy Apple do odblokowania telefonu iPhone w celu dotarcia do znajdujących się w nim danych
• Orzekł w poniedziałek sędzia sądu federalnego w Nowym Jorku
• Apple walczy w podobnej sprawie przeciwko nakazowi sędziego z Kalifornii

Share
Sędzia w Nowym Jorku: rząd nie może zmusić Apple'a do odblokowania iPhone'a
Źródło: AFP, fot: JOHANNES EISELE
d30h9km

Sędzia James Orenstein wydał to orzeczenie w rutynowej sprawie przeciwko handlarzowi narkotyków. Orenstein orzekł, że Apple nie jest zobowiązany do pomagania organom federalnym wbrew swej woli i zwrócił uwagę, że Kongres USA nie uchwalił dotąd ustawy zezwalającej na takie postępowanie.

Orzeczenie nowojorskiego sędziego stanowi istotne wsparcie dla Apple'a. Firma odwołuje się właśnie od decyzji sędziego Sheri Pyma z Kalifornii nakazującej opracowanie programu umożliwiającego agentom FBI zbadanie zawartości iPhone'a 5C, który należał do Syeda Farooka, jednego z zamachowców odpowiedzialnych za masakrę z 2 grudnia ub. r. w San Bernardino.

Zginęło wówczas 14 osób, a władze uważają, że atak, którego Farook dokonał razem z żoną, był przynajmniej częściowo inspirowany przez tzw. Państwo Islamskie.

d30h9km

Sprzeciw Apple'a wywołał ogólnonarodową dyskusję na temat praw do prywatności i bezpieczeństwa narodowego. Firma, mająca swoją siedzibę w kalifornijskim Cupertino, argumentuje, że złamanie zabezpieczeń wyprodukowanego przez nią iPhone'a naruszy istniejące zaufanie między nią i jej klientami oraz spowoduje uszczerbek dla jej wizerunku.

Prokurator generalna USA Loretta Lynch wyraziła w poniedziałek nadzieję, że Apple jednak zastosuje się do nakazu sędziego Pyma.

Telefony iPhone zabezpieczane są specjalnym kodem znanym tylko właścicielowi. Dodatkowo nowsze modele rozpoznają odcisk palca właściciela, który jest niezbędny do ich uruchomienia. Kilkakrotne wprowadzenie błędnego kodu powoduje trwałe zablokowanie telefonu. FBI chce aby Apple opracował oprogramowanie umożliwiające obejście tych zabezpieczeń.

Zobacz także: Media: sprawca ataku w San Bernardino był powiązany z Al-Nusrą

d30h9km

Podziel się opinią

Share
d30h9km
d30h9km
Więcej tematów