Trwa ładowanie...
d1h2eqr
d1h2eqr

Sędzia straci pracę za sfałszowane zaświadczenie?

Sędzia jednego z sądów rejonowych w Gdańsku został odsunięty od pełnienia obowiązków po tym, jak usiłował wziąć w banku kredyt, posługując się sfałszowanym zaświadczeniem o dochodach. W przyszłym tygodniu sprawą zajmie się sąd dyscyplinarny.
Share
d1h2eqr

Dokument przedstawiony przez sędziego wzbudził w banku podejrzenia. Konsultacja bankowców z pracownikami sądu potwierdziła, iż zaświadczenie zostało sfałszowane. Aby uzyskać większą zdolność kredytową, sędzia przerobił dokument, podwyższając wysokość swoich dochodów.

29 stycznia prezes Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ odsunął sędziego na miesiąc - bo tylko na tyle zgodnie z prawem może - od pełnienia obowiązków - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku, Rafał Terlecki.

W przyszłym tygodniu sąd dyscyplinarny, którym w tym przypadku jest Sąd Apelacyjny w Gdańsku, zdecyduje czy zawiesić sędziego w czynnościach zawodowych do czasu zakończenia postępowania dyscyplinarnego. Efektem tego postępowania może być nawet tzw. "złożenie sędziego z urzędu", czyli utrata prawa do wykonywania zawodu.

d1h2eqr

Równolegle sprawą zajmuje się jedna z gdańskich prokuratur. Aby przedstawić sędziemu zarzut, będzie musiała wystąpić z wnioskiem o odebranie mu immunitetu. Także w tej sprawie decyzja będzie należała do sądu dyscyplinarnego. Jeśli dojdzie do procesu, za posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami grozi do 5 lat więzienia.

Sędzia, którego dotyczy sprawa, jest długoletnim pracownikiem wymiaru sprawiedliwości. Do Gdańska przeniósł się cztery lata temu z jednego z sądów na południu Polski.

d1h2eqr

Podziel się opinią

Share
d1h2eqr
d1h2eqr
Więcej tematów