ycipk-4bp7yh

Sędzia Łączewski nadal z immunitetem. Jest decyzja sądu

Sąd dyscyplinarny w Krakowie umorzył postępowanie o uchylenie immunitetu sędziemu Wojciechowi Łączewskiemu. Tym samym prokuratura nie będzie mogła przedstawić mu zarzutów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sędzia Łączewski w krakowskim sądzie
Sędzia Łączewski w krakowskim sądzie (Agencja Gazeta, Fot: Jakub Włodek)
ycipk-4bp7yh

Decyzja zapadła na posiedzeniu niejawnym. O decyzji poinformował dziennikarzy Tomasz Szymański, rzecznik prasowy Sądu Apelacyjnego w Krakowie.- Jest to tak zwane umorzenie formalne, a nie tworzy powagi rzeczy osądzonej, czyli to nie zamyka drogi do ponownego ewentualnego złożenia wniosku o uchylenie immunitetu - wyjaśnił sędzia Szymański.

Pytany o decyzję sądu powiedział, że "były jakieś zaszłości, związane z tym, że ten sam prokurator prowadził sprawę, w której sędzia był pokrzywdzonym, oraz w sprawie, w której chce postawić mu zarzuty jako osobie podejrzanej".

- Zdaniem sędziów takie połączenie ról procesowych było niedopuszczalne. Z tego powodu to postępowanie zostało umorzone - podkreślił rzecznik krakowskiego sądu.

ycipk-4bp7yh

Zobacz także: Róża Thun uderza w Andrzeja Dudę

Konta na Twitterze i sprawa szefa CBA

Prokuratura Regionalna w Krakowie chciała uchylenia immunitetu w związku ze złożeniem przez Łączewskiego doniesienia o przestępstwie, którego nie było oraz składania fałszywych zeznań. Śledczy uznali, że wbrew twierdzeniu sędziego nie doszło do włamania do prowadzonych przez niego pod fikcyjnymi nazwiskami kont na Twitterze.

ycipk-4bp7yh

Opozycja uznaje działania prokuratury wobec sędziego za formę zemsty. Łączewski cztery lata temu orzekał w składzie, który skazał byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego na trzy lata więzienia za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne przy "aferze gruntowej".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-4bp7yh
ycipk-4bp7yh