SdPl nie straci prawa do subwencji
Socjaldemmokracja Polska nie straci prawa do subwencji z budżetu państwa należnej jej po osiągnięciu ponad 3% głosów w wyborach parlamentarnych - poinformował szef SdPl Marek Borowski, powołując się
na Państwową Komisję Wyborczą.
W mediach pojawiły się doniesienia, że subwencja może przepaść w związku z odrzuceniem w lipcu przez PKW sprawozdania finansowego SdPl za 2004 r.
Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, partia, której sprawozdanie finansowe zostanie odrzucone przez PKW, traci na trzy lata prawo do subwencji z budżetu państwa.
Problem z Socjaldemokracją polegał na tym, że w momencie odrzucenia sprawozdania SdPl nie przysługiwało prawo do subwencji, partia uzyskała je później, po wrześniowych wyborach parlamentarnych. Niejasne było zatem, czy przepis o utracie subwencji ma zastosowanie w przypadku SdPl.
Borowski zaprezentował mediom pismo skierowanie do niego przez PKW, w którym Komisja orzekła, że ponieważ Socjaldemokracji w momencie odrzucenia sprawozdania - czyli w lipcu tego roku - nie przysługiwała jeszcze subwencja, nie może jej z tego powodu utracić.
Wysokość subwencji z budżetu państwa jest związana z wynikiem osiągniętym przez partię w wyborach parlamentarnych. Socjaldemokracji, która uzyskała w nich 3,89% głosów, przypadnie z tego tytułu ok. 4,6 mln zł rocznie.