PolskaSdPl chce wprowadzenia ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu

SdPl chce wprowadzenia ordynacji mieszanej w wyborach do Sejmu

Konwent Socjaldemokracji Polskiej
opowiedział się za wprowadzeniem ordynacji mieszanej w wyborach do
Sejmu. Ugrupowanie chce także ograniczenia sankcji za obrazę uczuć
religijnych, skrytykowało też ustawę medialną przyjętą przez Sejm.

SdPl zaznaczyła także w jednej z uchwał przyjętych na Konwencie, że chciałaby tworzyć swój program w przyjaznym dialogu z demokratycznym centrum, w ramach porozumienia Lewicy i Demokratów.

"Dla nas LiD to szansa, a nie zagrożenie. Szansa na lepszy, bardziej dojrzały i przemyślany program, na otwarcie się i przyciągnięcie nowych wyborców" - uważa SdPl.

Konwent skrytykował zmiany w prawie medialnym przyjęte przez Sejm i przedstawił warunki ewentualnego odrzucenia przez posłów SdPl, spodziewanego weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego wobec ustawy.

Sejm znowelizował w zeszły wtorek ustawę o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nią, większość obecnych kompetencji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w tym przyznawanie koncesji, zostanie przekazana do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowelizacja zmienia też sposób powoływania KRRiT oraz zarządów i rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. W jej efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych.

Zdaniem ugrupowania prawo do przydzielania częstotliwości powinno pozostać przy Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. "Przyznanie tego prawa podległemu rządowi Urzędowi Komunikacji Elektronicznej narusza zasadę niezależności mediów od rządu" - czytamy w uchwale konwentu w sprawie prawa medialnego.

"Ustawa powinna - a nie czyni tego - zwiększać uprawnienia KRRiT do określania zakresu i nadzorowania realizacji misji programowej w formie przyznawania tzw. licencji programowej" - uważa SdPl.

SdPl opowiada się także za tym, aby środki na finansowanie misji w mediach publicznych były naliczane w taki sposób, aby rząd nie mógł wywierać wpływu na ich wysokość, a wielkość tych środków była adekwatna do zakresu misji oraz aby pozostawały one w dyspozycji KRRiT.

Ugrupowanie odniosło się krytycznie wobec propozycji ewentualnych zmian konstytucji w kwestiach ustrojowych. Partia opowiedziała się za wprowadzeniem ordynacji mieszanej, na wzór niemiecki, w wyborach do Sejmu. Zdaniem SdPl system ten eliminuje wady ordynacji większościowej, zachowując zalety ordynacji proporcjonalnej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)