SDP będzie udzielać pomocy prawnej dziennikarzom
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich będzie udzielać pomocy prawnej dziennikarzom, którzy wystąpią na drogę prawną wobec wydawców za niezapłaconą pracę. SDP protestuje przeciwko takim praktykom wydawców.
21.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Piątkowe oświadczenie SDP odnosi się m.in. do sytuacji w Domu Wydawniczym Wolne Słowo, wydawcy dziennika "Życia", które od kilku miesięcy zalega z wypłatą poborów dziennikarzom. Wydawcy zdają się nie zauważać, że zgodnie z obowiązującym prawem podstawowym obowiązkiem pracodawców jest płacić za wykonaną pracę - głosi oświadczenie SDP.
Opóźnienia w wypłacaniu wynagrodzeń w "Życiu" zaczęły się już w grudniu 2001 r. i narastały przez następne miesiące. W marcu, po burzliwym zebraniu załogi, w którym uczestniczyli właściciele firmy, a w czasie którego ze strony pracowników padła m.in. sugestia, iż w wypadku dalszego utrzymywania się tej sytuacji dziennikarze nie przyjdą do pracy, zaległości częściowo zlikwidowano. Potem jednak znowu zaczęły one narastać.
Pracownicy "Życia" wysyłali już do pracodawcy formalne wezwania do zapłaty należności, a zastępcy redaktora naczelnego publikowali na łamach gazety felietony, w lekko zawoalowanej formie wyśmiewające właścicieli za niepłacenie pracownikom. Nie doprowadziło to jednak do zmiany sytuacji.
Dlatego dziennikarze postanowili powołać komisję zakładową "Solidarności". Kilkanaście dni temu obiecano dziennikarzom wypłacenie jednej czwartej kwietniowych poborów, a do 15 sierpnia uregulowanie pozostałych zaległości. Kolejne już obietnice nie usatysfakcjonowały ich jednak. Chcieli uregulowania całości zaległych wypłat. Ponieważ tak się nie stało, zdecydowali się wejść w spór zbiorowy z firmą.(aka)