Trwa ładowanie...
d1mni42

ŚDM: termin, strefy, program, płatności – informacje dla pielgrzymów na światowe dni młodzieży

Światowe Dni Młodzieży to największe spotkania młodych katolików, których organizację zapoczątkował w roku 1985 Jan Paweł II. Wydarzenie zagości w Polsce już po raz drugi – w 1991 roku pielgrzymi z całego świata zgromadzili się w Częstochowie. Motto tegorocznych ŚDM brzmi „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. W programie wydarzenia przewidziane są m.in. spotkania uczestników z papieżem Franciszkiem, wspólne modlitwy, czuwania oraz msze święte. Ojciec Święty odwiedzi też sanktuarium na Jasnej Górze oraz obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Co jeszcze wydarzy się w trakcie ŚDM?
ŚDM – program
31. Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się we wtorek 26 lipca o godzinie 17:30 uroczystą mszą na krakowskich błoniach poprowadzoną przez kardynała Stanisława Dziwisza. Dzień później o godzinie 16:00 na lotnisku w Balicach wyląduje samolot z papieżem Franciszkiem. O godzinie 17:00 zaplanowana jest ceremonia powitalna głowy kościoła katolickiego na Wawelu. W tym samym dniu papież spotka się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz z polskimi biskupami. W czwartek 28 lipca Franciszek odwiedzi klasztor jasnogórski, odprawi uroczystą mszę z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, a także zostanie powitany przez przybyłych pielgrzymów. W piątek papież Franciszek odwiedzi obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a także złoży wizytę w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Sobota 30 lipca upłynie pod znakiem odwiedzin głowy kościoła w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W trakcie ŚDM uczestnicy będą brać udział w takich wydarzeniach jak katechezy z biskupami, droga krzyżowa, religijny Festiwal Młodych, czuwanie z
Ojcem Świętym i wiele innych. Oficjalne zakończenie Światowych Dni Młodzieży odbędzie się w niedzielę 31 lipca. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej.
Światowe Dni Młodzieży – strefy
ŚDM będą wielkim wyzwaniem dla służb porządkowych Krakowa. W trakcie trwania wydarzenia miasto zostanie podzielone na pięć stref. W związku z tym kierowcy muszą liczyć się ze znacznymi utrudnieniami komunikacyjnymi. W dniach 23 lipca – 1 sierpnia zamknięty zostanie obszar Błoni i al. 3 maja. Wjazd na ten teren będą mieli tylko mieszkańcy obszaru, osoby niepełnosprawne oraz uprawnieni goście hotelowi. W dniach 26-31 lipca z ruchu wyłączone zostaną Łagiewniki (z wyjątkiem dla mieszkańców, osób niepełnosprawnych oraz gości hotelowych i pracowników niektórych firm). W dniach 26 lipca – 1 sierpnia ograniczony zostanie ruch w części Starego Miasta, części Grzegórzek, Starego Podgórza, Bronowic oraz Krowodrzy. Od 26 do 31 lipca ograniczony zostanie ruch na Podgórzu, Ruczaju, Kurdwanowie i kolejnej części Bronowic. Ostatnia strefa obejmuje niemal całą wschodnią część miasta. Obszar ten będzie objęty ograniczeniami ruchu od 29 do 31 lipca. W trakcie ŚDM w strategicznych miejscach miasta zostaną wydzielone specjalne
buspasy dla komunikacji zbiorowej. Oprócz tego na osobne pasy mogą również liczyć piesi. Wjazd do poszczególnych stref będą mieć również pojazdy zaopatrzeniowe, osoby zmierzające do placówek służby zdrowia oraz pojazdy służb technicznych. Aby móc wjechać na obszar zamknięty lub o ograniczonym ruchu należy zaopatrzyć się w specjalny identyfikator. Ten można pobrać ze strony internetowej miasta Krakowa.
ŚDM – płatność
Każdy uczestnik Światowych Dni Młodzieży powinien zarejestrować się w dedykowanym systemie elektronicznym. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe dokonanie rezerwacji zakwaterowania, katechez oraz wyżywienia. Rejestracji należy dokonać najpóźniej do 22 lipca. Ceny tzw. pakietów pielgrzyma różnią się w zależności od długości pobytu oraz opcji wyboru zakwaterowania i wyżywienia. Koszt pakietów waha się od 150 do 690 złotych. Pielgrzymi mają do wyboru trzy typy zestawów rezerwacji.
Historia Światowych Dni Młodzieży
Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy zorganizowano w roku 1985 z inicjatywy Jana Pawła II. Na spotkaniach młodych katolików w Rzymie zebrało się wówczas około 300 tysięcy pielgrzymów. Do tej pory ŚDM odbywały się kolejno w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowie, Denver, Manili, Paryżu, Toronto, Kolonii, Sydney, Madrycie i Rio de Janeiro. W trakcie tegorocznych Światowych Dni Młodzieży najpewniej poznamy lokację kolejnej edycji wydarzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ŚDM: termin, strefy, program, płatności – informacje dla pielgrzymów na światowe dni młodzieży
(AFP, Fot: Gabriel Bouys)
d1mni42

W. Chentkiewicz

d1mni42

Podziel się opinią

Share
d1mni42
d1mni42
Więcej tematów