Trwa ładowanie...

Ściśle tajne dokumenty ujawniają plan Brukseli na Węgry

Unia Europejska zamierza wstrzymać wypłatę wszystkich funduszy dla Budapesztu, jeśli nadal będzie sprzeciwiał się przekazaniu Ukrainie 50 miliardów euro z budżetu UE. "Financial Times" ujawnia poufny dokument, który kreśli plan na osłabienie waluty i gospodarki Węgier.

Premier Węgier Viktor OrbanPremier Węgier Viktor OrbanŹródło: Getty Images, fot: Akos Stiller
d1m5arc
d1m5arc

Unia Europejska rozważa wstrzymanie wszystkich unijnych funduszy przeznaczonych dla Węgier, jeśli Viktor Orban w dalszym ciągu będzie blokował przekazanie Ukrainie 50 miliardów euro z budżetu UE - ujawnia "Financial Times". Gazeta przytacza treści z poufnego dokumentu, opracowanego przez unijnych urzędników, w którym krytykowane jest "niekonstruktywne zachowanie premiera Węgier".

W dokumencie podkreślone zostały słabości węgierskiej gospodarki, które zdaniem unijnych urzędników można wykorzystać do nakłonienia Budapesztu do zmiany zdania wobec pomocy dla Ukrainy. Zwraca się uwagę, że deficyt i inflacja już są "bardzo wysokie", a odcięcie od funduszy UE w rezultacie spowoduje, że "firmy zagraniczne mogą przestać być zainteresowane inwestowaniem na Węgrzech", co "może spowodować dalszy wzrost deficytu i kosztów obsługi długu publicznego oraz spadek wartości waluty". Utrata europejskich inwestorów znacznie ograniczy zdolność tworzenia miejsc pracy i wzrost gospodarczy kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wjechał na środek ronda. Nagrali "popis" kierowcy bmw

Budapeszt "nie ulegnie szantażowi"

W odpowiedzi na ujawnione przez "Financial Times" plany Brukseli węgierski minister ds. Unii Europejskiej Janos Boka zapewnił, że jego kraj nie ulegnie szantażowi.

d1m5arc

"Dokument przygotowany przez biurokratów potwierdza jedynie to, co rząd węgierski rząd mówił od dawna: dostęp do funduszy unijnych jest wykorzystywany przez Brukselę do politycznego szantażu" - napisał na platformie X (dawniej Twitter).

Z kolei Zoltan Koskovics, węgierski analityk geopolityczny, uznał, że w Brukseli rządzą "prawdziwi szaleńcy".

Źródło: The Kyiv Independent, X

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1m5arc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1m5arc
Więcej tematów