Trwa ładowanie...

Schulz dla "FAZ": Europa Środkowa zostawiła Niemcy na lodzie

• Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zarzucił krajom Europy Środkowo-Wschodniej, że podczas kryzysu uchodźczego zostawiły "Niemcy "na lodzie"

• Schulz zaprzeczył, jakoby Niemcy stosowały wobec innych krajów "moralny imperializm"

Share
Schulz dla "FAZ": Europa Środkowa zostawiła Niemcy na lodzie
Źródło: PAP/EPA, fot: PATRICK SEEGER
d2qhoz1

- Niemiecki rząd nie wymachiwał moralną maczugą, lecz uznał problem. Niemcy są największym krajem Unii Europejskiej i muszą w związku z tym ponosić największe ciężary - powiedział szef PE dziennikarzom "FAZ".

- Inne państwa pozostawiły jednak (Niemcy) na lodzie - zauważył krytycznie polityk niemieckiej SPD.

Schulz zwrócił uwagę, że Niemcy ponoszą "ogromne koszty" pomocy udzielanej krajom, które teraz odmawiają przyjęcia uchodźców. RFN ma w związku z tym prawo powiedzieć: "W takim razie musimy porozmawiać o polityce europejskiej i podziale obciążeń". - 17 mld euro, które Polska dostaje netto co roku z budżetu UE " są współfinansowane przez ciężko pracujących ludzi w Niemczech - zauważył niemiecki polityk.

d2qhoz1

Schulz porównał unijną politykę wobec Rosji z kryzysem migracyjnym. Członkowie Unii, którzy czują się zagrożeni przez Rosję, otrzymali militarną pomoc, a także "praktyczną solidarność" w formie sankcji przeciwko Rosji. Gdy jednak "przychodzą uchodźcy, te same kraje, które jeszcze wczoraj domagały się - z powodzeniem - solidarności, mówią teraz, że nie są gotowe, by cokolwiek uczynić" - krytykował szef PE.

Polityk wezwał do europejskiego rozwiązania problemu migracji. Sytuację w UE ocenił jako niebezpieczną.

W piątkowym wydaniu "FAZ" ukazało się omówienie rozmowy. Cały wywiad z Schulzem znajdzie się magazynie, który ukaże się w niedzielę w "Frankfurter Allgemeine Sonntagszitung" z okazji konferencji "Myślę o Niemczech".

Zobacz także: Reakcja imigrantów na zapowiedź likwidacji "dżungli". "Problem nie zniknie"

d2qhoz1

Podziel się opinią

Share
d2qhoz1
d2qhoz1
Więcej tematów