Schroeder za pogłębieniem europejskiej integracji
Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder otwierając międzynarodową konferencję poświęconą roli kultury w polityce Unii Europejskiej opowiedział się za dalszym pogłębieniem europejskiej integracji i wzmocnieniem współpracy.
Szef niemieckiego rządu powiedział w Berlinie, że suwerennie i odpowiedzialnie postępują te kraje, które są gotowe do przeniesienia suwerennych praw narodowych na instytucje europejskie. Tylko w ten sposób można zrealizować cele, które przekraczają możliwości pojedynczych krajów, niezależnie od ich wielkości - podkreślił kanclerz.
W dwudniowej konferencji, której hasłem przewodnim są słowa Jacques'a Delora "Tchnijmy w Europę duszę", uczestniczą politycy, artyści i przedstawiciele branży gospodarczej z Niemiec i innych krajów europejskich. Wśród zaproszonych gości są przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, brytyjski historyk Timothy Garton Ash, węgierski reżyser Istvan Szabo i polski eurodeputowany Bronisław Geremek.
Schroeder zastrzegł, że nie dąży do stworzenia europejskiego "superpaństwa", a Europa jest i pozostanie związkiem, który opiera się na zasadach federalnych. W przyszłej Europie będą nadal istnieć narodowe państwa i regiony wyposażone we własne kompetencje i prawa - zapewnił.
Nawiązując do obecnych napięć pomiędzy europejskimi społeczeństwami a muzułmańską mniejszością, Schroeder podkreślił, że nie wolno dopuścić do traktowania obcych kultur i religii jako wroga. Uznanie innych za równorzędnego partnera jest kulturowym postępem, który wyróżnia Europę - zauważył.
Kanclerz przyznał, że nie można na razie mówić o Europejczykach w takim znaczeniu, jak mówi się o Niemcach czy Francuzach. Dodał, że jest pewien, iż kulturowa tożsamość ludzi rozszerzy się z upływem czasu o wymiar europejski. To jest naturalny proces - podkreślił.
Zdaniem Schroedera, Europa jest wspólnotą wartości. Wyróżniają ją od innych obszarów nie język, historia czy też religia, lecz normatywne cele, polityczne zasady i podejście do kultury. Europa to walka o pokój, respekt wobec jednostki, tolerancja w podejściu do kulturalnej różnorodności, ale także prawa człowieka, uniwersalne znaczenie prawa i odpowiedzialność za następne pokolenia - powiedział kanclerz.
Jacek Lepiarz