To byłby wielki skandal. Spekulacje ws. spotkania Scholza

Roderich Kiesewetter, polityk opozycyjnego CDU i ekspert ds. obronności zasugerował, że kanclerz Olaf Scholz może spotkać się z Putinem jeszcze przed przedterminowymi wyborami w Niemczech, które zaplanowano na 23 lutego. Z kolei w marcu - według niego - ma się obyć spotkania Putina z Donaldem Trumpem.

Scholz spotka się z Putinem? Niepokojący sygnał z Niemiec
Scholz spotka się z Putinem? Niepokojący sygnał z Niemiec
Źródło zdjęć: © East News, Twitter
Maciej Zubel

Swoimi przewidywaniami Kiesewetter podzielił się w mediach społecznościowych. "Coraz więcej wskazuje na to, że kanclerz Scholz uda się do Moskwy lub spotka się z Putinem przed 23 lutego" - napisał na platformie X. Wskazał, że reakcja sąsiednich krajów i samej Ukrainie nie będzie tu zaskoczeniem - wszyscy jednoznacznie podważą taki ruch.

Kiesewetter skrytykował potencjalne spotkanie Scholza z Putinem, ostrzegając, że "Ukraina nie może być ofiarą". Według niego, obecnie wszelkie rozmowy pokojowe, "odbywają się kosztem Ukrainy i de facto oznaczają poddanie się".

"Spotkanie Trumpa z Putinem jest obecnie planowane na marzec" - dodał Kiesewetter. Portal t-online.de cytuje rzecznika rządu, który przeczy takim planom, ale jednocześnie nie wyklucza rozmów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: przełom na froncie w Ukrainie? "Rosjanie zmienili plany"

Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem

W połowie listopada 2024 roku Scholz rozmawiał z Putinem przez telefon. - Kanclerz potępił rosyjską wojnę agresywną przeciwko Ukrainie i wezwał prezydenta Putina do jej zakończenia i wycofania wojsk - przekazał w oświadczeniu rzecznik rządu. Dodał, że Scholz podkreślił "niezachwianą determinację Niemiec we wspieraniu Ukrainy w walce z rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne". Mimo tych zapewnień, na Scholza spadła lawina krytyki.

Jak przypomina agencja dpa, już w połowie października Scholz sygnalizował gotowość do rozmów z Putinem o sprawiedliwym pokoju na Ukrainie.

Wcześniej niemiecki kanclerz rozmawiał telefonicznie z Putinem w grudniu 2022 roku. Wówczas zażądał od niego dyplomatycznego rozwiązania konfliktu i wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.

Przeczytaj też:

Źródło: x.com/WP Wiadomości

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainieniemcyrosja
Wybrane dla Ciebie