Trwa ładowanie...

Polscy kombatanci reagują na słowa Scholza. Mocny apel

Nie milkną echa słów kanclerza Niemiec, który zapowiedział wsparcie dla osób ocalałych z okupacji. Swojego oburzenia nie kryją polskie organizacje kombatanckie. - Panie Scholz, weź wreszcie na siebie winy, które spowodował naród niemiecki - mówi Czesław Lewandowski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z premierem Donaldem TuskiemKanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się z premierem Donaldem TuskiemŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d37lvxj
d37lvxj

Na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Niemcy są świadome "swojej wielkiej winy i odpowiedzialności za milion ofiar niemieckiej okupacji" i "będą starały się realizować wsparcie" na rzecz osób ocalałych. Nieznane są jednak żadne szczegóły tego wsparcia ani liczba jego adresatów.

O głośne oświadczenie szefa niemieckiego rządu "Super Express" zapytał przedstawicieli polskich organizacji kombatanckich. - Nas jest już niewielka grupa, ludzie odchodzą. Oczekujemy konkretów, które pozwolą nam w ostatnich miesiącach i latach żyć swobodniej, pozbyć się trosk za to wszystko, co przeżyliśmy - wskazuje Czesław Lewandowski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Podobnego zdania jest Stanisław Krzemień, prezes Stowarzyszenia Ofiar Wojny. - Od 30 lat Niemcy tylko mówią, że coś zrobią, że zapłacą i kończy się na słowach. Ofiar jest coraz mniej, to już tylko garstka. To niezwykle przykre, ale zlekceważyli ofiary wojny - zauważa w rozmowie z "SE".

Prezes Światowej Organizacji Polskich Kombatantów Wojciech Fabian twierdzi natomiast, że "Niemcy czekają aż umrą wszystkie ofiary". - To jakieś rozdrapywanie strupów. Nie wierzę, że zapłacą. Chcą tylko przedłużać ten proces - komentuje.

d37lvxj

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Gorzka ocena rządu przez polityka PSL-u. "To idzie za wolno"

Scholz wywołał burzę. Ekspert komentuje

Według dr Marcina Zaborowskiego, politologa i byłego dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, od początku nie można było mieć oczekiwań, że kanclerz Niemiec przyjedzie do Polski i będzie "rzucać" kwotami.

- Mamy bowiem cały czas taką sytuację prawną, w której Niemcy mogą nadal się zasłaniać, że sprawa reparacji jest uregulowana. Reparacje to nadal bardzo trudny temat między Polską a Niemcami. I trzeba sobie powiedzieć wprost, że Berlin nie zadośćuczynił za szkody i straty, które nas spotkały. Niemiecki "wykręt prawny", że Polska zrezygnowała formalnie z reparacji w 1953 r., jest nie do obrony na płaszczyźnie moralnej - powiedział Wirtualnej Polsce dr Marcin Zaborowski.

d37lvxj

Zdaniem rozmówcy WP, usłyszeliśmy od Scholza potwierdzenie, że ten temat trzeba ruszyć i poszukać jakiegoś rozwiązania. - Niemiecki kanclerz nie będzie rzucał kwotami, bo sprawa jest bardzo skomplikowana. Ale nadal otwarta. Polska musi stale podnosić temat zadośćuczynienia i zwiększenia świadomości wśród Niemców w sprawie konsekwencji II wojny światowej dla Polski - ocenił Zaborowski.

Przeczytaj również:

Źródło: "Super Express"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d37lvxj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37lvxj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj