Trwa ładowanie...

Schnepf wyjaśnia swoje słowa o F-35. Mamy oświadczenie

Były ambasador Polski w USA prostuje swoje słowa o zakupie amerykańskich myśliwców. Jak przekonuje, jego wypowiedź została błędnie odczytana. Celem porównania było według niego pokazanie, w jaki sposób można tworzyć fake news. Prezentujemy jego oświadczenie.

Share
Schnepf wyjaśnia swoje słowa o F-35. Mamy oświadczenie
Źródło: East News, Fot: Grzegorz Krzyzewski
d4mib2d

SŁUCHAĆ ZE ZROZUMIENIEM

W środę w programie TVN24 "Kropka nad i", zapytany przez z red. Olejnik o możliwe reakcje strony rosyjskiej na porozumienia zawarte w Waszyngtonie między prezydentami Polski i USA, jako przykład manipulacji propagandowej, wskazałem tekst zamieszczony na prorosyjskim, ale polskojęzycznym portalu Sputnik, w którym udowadniano wyższość rosyjskiego samolotu SU-55 nad amerykańskim F-35.

d4mib2d

Przywołałem tę kuriozalną informację aby pokazać jakie niebezpieczeństwa może tworzyć internetowy fake news, zwłaszcza wśród mniej zorientowanych czytelników. Prawicowi publicyści i "eksperci", w tym także z tzw. publicznych mediów, postanowili jednak przebić poziom Sputnika i przedstawili moją wypowiedź jako pochwałę rosyjskiej maszyny i argument za tym aby amerykańskiego samolotu nie kupować.

Tak oto, wskazując zagrożenie jakim jest skutecznie rozpowszechniany fake news, sam stałem się ofiarą tej metody. Kto oglądał i słuchał uważnie i ze zrozumieniem ten wie, że zaledwie kilka minut wcześniej wspominałem swoją wizytę w 2015 roku w fabryce Lockheeda Martina w Fort Worth, gdzie produkowane są F-35 i ogromne wrażenie, jakie te maszyny przyszłości na mnie zrobiły.

Byłem wówczas i pozostaję do dzisiaj zwolennikiem przystąpienia Polski do programu "F-35 Family", do której należą m.in. Włochy, Belgia, Holandia i Wielka Brytania.

d4mib2d

Kiedy powstają tak zmanipulowane i przekłamane informacje są dwie możliwości: nieumiejętność słuchania ze zrozumieniem lub - co gorsze - złe intencje twórców fake news. Nie śmiem wskazywać, która jest bardziej prawdopodobna.

Dr Ryszard Schnepf.

Zobacz także: Duda w USA. Leszek Miller zwrócił uwagę na pewien szczegół

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4mib2d

Podziel się opinią

Share
d4mib2d
d4mib2d
Więcej tematów