Trwa ładowanie...

Schetyna w austriackim dzienniku wieszczy wygraną KE. "Pokonaliśmy PiS"

Austriacki dziennik "Der Standard" opublikował artykuł Grzegorza Schetyny. Przewodniczący PO pisze w nim m.in. o sytuacji politycznej w Polsce i we Francji. Polityk zapewnia, że KE jest gotowe, by wziąć udział w reformie Unii Europejskiej, o którą apelował prezydent Emmanuel Macron.

Share
Schetyna w austriackim dzienniku wieszczy wygraną KE. "Pokonaliśmy PiS"Źródło: East News
dpranj9

Wśród postulatów Macrona znalazły się m.in. gwarancja płacy minimalnej dla każdego obywatela państw UE czy działania na rzecz zatrzymania ruchów nacjonalistycznych. Schetyna zapowiada, że KE chętnie wesprze inicjatywę Macrona. "Pomimo różnicy zdań w wielu obszarach zgadzamy się (z prezydentem Macronem) w kluczowych kwestiach. Musimy ożywić UE, czyniąc ją bardziej demokratyczną i sprawiedliwą oraz wzmacniając jej wewnętrzną spójność. Musimy wzmocnić Europę przeciwko jej wrogom, którzy chcą ją osłabić: wewnętrznym siłom populistycznym i zewnętrznym mocarstwom" - pisze lider PO.

Według Grzegorza Schetyny, po drugiej stronie politycznej barykady stoją "populiści, którzy gdy tylko dochodzą do władzy usiłują siać niezgodę wśród demokratycznych partii opozycyjnych”. Lider KE twierdzi jednak, że ich działania są skazane na porażkę.

"My pokonaliśmy ich cyniczną strategię, zakładając Koalicję Europejską sił opozycyjnych przed wyborami europejskimi w maju. Ten nowy sojusz demokratyczny, którego jestem przewodniczącym, prowadzi w sondażach i pokona PiS - najpierw w maju, a następnie w wyborach parlamentarnych na jesieni" - przekonuje Schetyna. Lider PO dodał, że "Polska potrzebuje nowego rządu, szanującego państwo prawa i odgrywającego pozytywną rolę w UE”.

dpranj9

Zdaniem przewodniczącego PO, Polacy są jednym z najbardziej proeuropejskich narodów, jednak Jarosław Kaczyński i rząd Mateusza Morawieckiego zepsuli stosunki ze wspólnotą. "Obecny rząd tak zmarginalizował Polskę w UE, że jej głos ma niewielką wagę. Dlatego wszyscy rozsądni politycy za niesłychanie istotny uważają powrót naszego kraju do prestiżowej i aktywnej pozycji w strukturach europejskich, także w interesie bezpieczeństwa narodowego Polski" - napisał.

Zobacz także: Apel Andrzeja Dudy do opozycji ws. polityki zagranicznej

Schetyna zapewnia, że za rządów PiS na pewno do tego nie dojdzie. "Jeśli PiS będzie miał druga kadencję, Kaczyński będzie mógł dalej szerzyć swoją ksenofobiczną truciznę, całkowicie podporządkowując polskie sądownictwo i media kaprysom jego partii. Czy Polska może pozostać w UE niem posiadając niezależnego wymiaru sprawiedliwości? Nie sądzę" - skwitował.

Źródło: "Der Standard"

dpranj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpranj9
dpranj9
Więcej tematów