Schaeuble: Polska powinna znaleźć się w kierownictwie UE
Były szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble uważa, że Polska powinna razem z Francją i Niemcami odgrywać kierowniczą rolę w Unii Europejskiej i wspólnie z Paryżem i Berlinem tworzyć europejską politykę obrony. Jego zdaniem Europa potrzebuje także własnego atomowego potencjału odstraszania.
- Polska musi zostać wreszcie przyjęta do kierownictwa integracji europejskiej jako równorzędny i tak samo ważny kraj członkowski jak Francuzi i Niemcy. Polska powinna być jak najszybciej tak traktowana, zawsze właściwie na to zasługiwała. Nie możemy zaprzepaścić tej szansy - powiedział były szef Bundestagu Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Die Welt" - "Welt am Sonntag".
Polityk CDU wyraził żal, że udając się w połowie czerwca do Kijowa prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Olaf Scholz nie zaprosili do wyjazdu premiera Mateusza Morawieckiego. - W świat poszedłby zupełnie inny sygnał, gdyby Polska, Niemcy i Francja wystąpiły w Kijowie razem – zaznaczył.
Polityka obronna wspólnym zadaniem dla Polski, Francji i Niemiec
Zdaniem Schaeublego Polska odgrywa czołową rolę w europejskiej polityce obronnej, co stało się jasne dla wszystkich po ataku Rosji na Ukrainę. - Razem z Warszawą i Paryżem, Berlin mógłby pracować nad tym, aby europejski system obrony nie był alternatywą wobec NATO, lecz jego uzupełnieniem - wyjaśnił. Jego zdaniem Europa potrzebuje własnego atomowego potencjału odstraszania. W zamian za udostępnienie przez Francję tego potencjału Niemcy powinny zwiększyć swój wkład finansowy w odstraszanie.
Schaeuble zwrócił także uwagę na znaczenie kwestii pomocy dla uchodźców. - Nie możemy czekać, aż wszyscy zaakceptują rozdział uchodźców (pomiędzy krajami UE) - podkreślił. - Kto nie chce kooperować, ten musi zastanowić się nad innym sposobem włączenia się – dodał. W tym kontekście polityk CDU ponownie odniósł się do Polski. - Muszę tutaj też pochwalić Polaków. Ich gotowość do pomocy dla ukraińskich uchodźców jest wspaniała – ocenił chadek.
Czy Polska zaakceptuje partnerstwo z Rosją?
Schaeuble przypomniał, że od dawna jest zwolennikiem wprowadzenia w UE zasady podejmowania decyzji większością głosów. Przyznał, że dotychczasowa polityka Niemiec wobec Rosji "nie jest powodem do dumy". Równocześnie powiedział, że wierzy w partnerskie relacje z Rosją, jeżeli będzie ona respektować zasady partnerskiej współpracy.
- Na pewno także Polska zgodzi się z tym, że partnerstwo z Rosją, która uznaje wyrzeczenie się siły, nienaruszalność granic i podstawowe zasady prawa międzynarodowego, jest z politycznego punktu widzenia słuszne – powiedział.
Po przejściu CDU do opozycji po przegranych wyborach parlamentarnych we wrześniu 2021 roku Schaeuble nie piastuje żadnych funkcji państwowych. 79-letni poseł CDU jest najbardziej doświadczonym niemieckim politykiem. Nieprzerwanie od 1972 roku sprawuje mandat poselski. Kierował w przeszłości resortami spraw wewnętrznych i finansów. Do ubiegłego roku był przewodniczącym Bundestagu.
Przeczytaj także: