SB prześladowało artystów
Prześladowania artystów - między innymi znanych aktorów, a także pracowników naukowych, przez Służbę Bezpieczeństwa są przedmiotem postępowania sprawdzającego Instytutu Pamięci Narodowej.
12.07.2003 | aktual.: 12.07.2003 13:23
Prezes IPN profesor Leon Kieres podkreślił, że akcje SB wobec artystów i naukowców uznanych za przeciwników systemu, prowadzone w latach 70. i 80. były sprzeczne nawet z ówczesnym prawem i mogły stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia tych osób. Działania SB polegaly między innymi na uszkadzadzaniu, a nawet paleniu samochodów, a także przekazywaniu przez telefon pogróżek, w których zapowiadano wykonanie "wyroku śmierci" w stosunku tych osób.
Kieres zapowiedział, że Instytut Pamięci Narodowej zamierza ustalić, czy celem tych działań był zamach na czyjeś życie, czy tylko zastraszenie i uszkodzenie mienia.
Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, wśród osób prześladowanych była między innymi aktorka Maja Komorowska, członkini działającego od roku 1982 Komitetu Prymasowskiego, który zajmował się pomocą osobom internowanym w stanie wojennym. Działania SB dotyczyły też między innymi: Jacka Fedorowicza, Gustawa Holoubka, Daniela Olbrychskiego, Adama Hanuszkiewicza i Krystyny Jandy.
Służba Bezpieczeństwa przeprowadzała także akcje szkodzące publicznemu wizerunkowi tych osób. Profesor Kieres wyjasnił, że produkowano ulotki, w których rozpowszechnaino kłamliwe i kompromitujące informacje dotyczące rzekomo ich życia prywatnego.
Od wyników postępowania sprawdzajacego, wszczętego przez pion śledczy IPN, zależy czy zostanie wszczęte śledztwo przeciwko funkcjonariuszom byłej SB i ich przełożonym. Kieres dodał, że ich nazwiska widnieją na dokumentach opatrzonymi kalauzulą "tajne", zlecających takie akcje, ale w tej fazie postępowania nie mogą być ujawnione.