Trwa ładowanie...

Saryusz-Wolski szefem Rady Europejskiej? Wałęsa: wstyd mi za to co się dzieje

- Nie mam słów, które wyraziłoby moje oburzenie na takie działania naszego rządu. Wstyd mi za to co się dzieje - tak były prezydent Lech Wałęsa skomentował wystawienie Jacka Saryusz-Wolskiego jako kandydata Polski na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Jak powiedział Wałęsa, decyzja Saryusza-Wolskiego "nie mieści mu się w głowie". - Muszą mieć wielkiego haka na niego. Musi być jakieś drugie dno - dodał.

Saryusz-Wolski szefem Rady Europejskiej? Wałęsa: wstyd mi za to co się dziejeŹródło: WP
d2z68ar
d2z68ar

Lech Wałęsa, który w poniedziałek wieczorem spotkał się z sympatykami KOD w Bielsku-Białej, powiedział, że kandydatura Saryusz-Wolskiego całkowicie go zaskoczyła.

- Znałem go dobrze i uważałem, że to bardzo rozsądny, mądry człowiek. To, co zrobił, nie mieści się w głowie. Zastanawiam się, czy to możliwe? Muszą mieć wielkiego haka na niego. Inne logiczne rzeczy nie funkcjonują. On jest za mądry, żeby takie błędy popełniać. Tu musi być jakieś drugie dno - powiedział Wałęsa w rozmowie z dziennikarzami.

Zdaniem byłego prezydenta, działanie rządu, który wystawił Saryusz-Wolskiego, "powinno jeszcze bardziej zdopingować naród, aby jak najszybciej pozbył się tej władzy".

Waszczykowski: Donald Tusk nie powinien być brany pod uwagę

Z końcem maja wygaśnie pierwsza kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej i - zgodnie z traktatem UE - może zostać odnowiona. W lutym w trakcie nieformalnego szczytu UE na Malcie Tusk zadeklarował, że gotów jest pozostać przewodniczącym Rady Europejskiej na drugą 2,5-roczną kadencję. Tusk ma poparcie Europejskiej Partii Ludowej zrzeszającej centroprawicowe ugrupowania z państw Europy, w tym PO i PSL.

d2z68ar

Polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę eurodeputowanego Jacka Saryusz-Wolskiego i podkreśla, że jest on jedynym kandydatem popieranym przez polskie władze. Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski poinformował o tym pozostałych ministrów spraw zagranicznych. Szef polskiego MSZ stwierdził też, że Tusk nie powinien być brany pod uwagę jako kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej, bo nie został zgłoszony przez żadne z państw UE.

Uzasadniając zgłoszenie kandydatury Saryusz-Wolskiego, Waszczykowski mówił, że europoseł reprezentuje wysoki poziom merytoryczny oraz daje rękojmię i gwarancję bezstronności, w przeciwieństwie do Tuska, który był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce. Zarząd PO usunął Saryusz-Wolskiego z partii, poinformowano, że b. europoseł Platformy jest już poza EPL.

Wałęsa: zapłacimy za to prędzej, czy później. Powinniśmy dokonać wymiany

Szef Europejskiej Partii Ludowej Joseph Daul oświadczył, że stanowisko EPL jest jasne i niezmienne: ugrupowanie jednoznacznie wspiera obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej. O tym, czy Tusk pozostanie na stanowisku szefa Rady Europejskiej na kolejną kadencję, przywódcy państw UE mają zdecydować na szczycie, który odbędzie się w czwartek i piątek (9-10 marca) w Brukseli.

Lech Wałęsa ocenił, że obecna ekipa rządząca "rujnuje Polskę". - Zapłacimy za to prędzej, czy później. Dlatego według mnie, powinniśmy jak najszybciej dokonać wymiany, ale jesteśmy demokratami, a demokratycznie - jak wiadomo - jest to nieprawdopodobne. Od początku mówiłem: należałoby zażądać referendum zbierając więcej podpisów, niż oni otrzymali głosów w wyborach. Gdybyśmy tego dokonali świat by zrozumiał, że po stronie społecznej jest racja i pozwolił nam na bardziej męskie działania - powiedział b. prezydent.

Dodał, że obecnie do zmian muszą doprowadzić ludzie młodsi od niego. Zapewniał jednak o swym zaangażowaniu. - Chcę przygotować dla nich rozwiązania poprzez dyskusje, pytając narodu, co o tym sądzi i czy myśli podobnie jak ja. Bo ja mogę się mylić - dodał.

d2z68ar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z68ar
Więcej tematów