Sarkozy: kraje G4 wesprą europejskie banki
Cztery kraje UE wchodzące w skład G8 - Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy zobowiązały się do wsparcia europejskich banków znajdujących się obecnie w tarapatach - oświadczył prezydent Francji Nicolas Sarkozy.
Przywódcy G4 spotkali się w Paryżu, aby ustalić wspólną europejską odpowiedź na międzynarodowy kryzys finansowy.
Oprócz prezydenta Sarkozy'ego, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, premiera W. Brytanii Gordona Browna i premiera Włoch Silvio Berlusconiego, w spotkaniu wzięli udział szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczący Eurogrupy (państw strefy euro) Jean-Claude Juncker i szef Europejskiego Banku Centralnego Jean- Claude Trichet.
Podjęliśmy uroczyste zobowiązanie jako szefowie państw i rządów, że wesprzemy instytucje bankowe i finansowe zmagające się z kryzysem - powiedział Sarkozy na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów.
Dodał, że w tych wyjątkowych okolicznościach, Komisja Europejska będzie musiała dać dowód elastyczności w dziedzinie pomocy państwowej dla przedsiębiorstw i w stosowaniu zasad wspólnego rynku.
Sarkozy zaznaczył też: w wypadku pomocy publicznej dla banków będących w tarapatach każde państwo zobowiązuje się, że szefowie (tych banków) zostaną ukarani.
Prezydent Francji oświadczył, że budżet państw UE, należących do strefy euro, zostanie zaadoptowany do sytuacji powstałej w związku z kryzysem finansowym. Zasugerował, że takie wymogi jak deficyt budżetowy poniżej 3% PKB i dług publiczny poniżej 60% PKB mogą zostać złagodzone. Ma to pomóc w przezwyciężeniu skutków kryzysu.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Barroso potwierdził, że przepisy budżetowe będą stosowane elastycznie.
Sarkozy podkreślił też, że cztery państwa wzywają do jak najszybszego zwołania szczytu międzynarodowego, który dotyczyłby gruntownej zmiany systemu finansowego._ Chcemy kapitalizmu przedsiębiorców, a nie spekulantów_ - powtórzył dwukrotnie francuski przywódca.
W odpowiedzi na pytanie dziennikarza Sarkozy zaprzeczył, że kiedykolwiek proponował - jak twierdziły media - utworzenie wspólnego funduszu Unii Europejskiej wspierającego banki pogrążone w kryzysie.
Kanclerz Merkel zaznaczyła, że musimy się upewnić, że inicjatywy poszczególnych państw (podjęte w związku z kryzysem finansowym) nie będą sprawiały problemu innym państwom członkowskim UE.
Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Browna wszystkie konieczne środki finansowe zostaną zmobilizowane, aby zapewnić stabilność i zaufanie.
Przygotowania do miniszczytu w Paryżu poprzedziły kontrowersje między głównymi przywódcami europejskimi w sprawie zaradzenia kryzysowi gospodarczemu, zwłaszcza zaś rozdźwięk niemiecko- francuski.
Według mediów, propozycja Francji, by stworzyć europejski fundusz gwarancyjny wysokości 300 mld euro na wzór amerykańskiego planu ratowania banków, tzw. planu Paulsona, został odrzucony przez kanclerz Merkel oraz Europejski Bank Centralny.
Także brytyjski premier Brown z góry odrzucił ewentualne podjęcie w Paryżu decyzji o wspólnym europejskim funduszu wspierania banków zagrożonych kryzysem.
Szymon Łucyk