Sankcje finansowe przeciwko Sinn Fein
Brytyjski sekretarz stanu ds. Irlandii
Północnej Paul Murphy poinformował w parlamencie o
wprowadzeniu sankcji finansowych wobec partii Sinn Fein, której
zbrojne ramię - Irlandzka Armia Republikańska (IRA).
Zdaniem władz brytyjskich, IRA odpowiada za grudniowy napad na bank w Belfaście.
Murphy powiedział, że czterech posłów Sinn Fein w Izbie Gmin straci prawo do zwrotu kosztów - kwoty przekraczającej w ciągu roku 400 tysięcy funtów (600 tys. euro).
Jednak - jak powiedział Murphy - cała czwórka, w tym przywódcy partii Gerry Adams i Martin McGuinness, nie stracą swoich biur poselskich ani dostępu do innych pomieszczeń, w których organizowane są konferencje prasowe.
Murphy powiedział, że W. Brytania będzie kontynuować negocjacje z Sinn Fein, ale podkreślił, że dopóki IRA nie rozbroi się i nie rozwiąże definitywnie, nie będzie powrotu do procesu zapoczątkowanego przez tzw. porozumienia z Wielkiego Piątku (wszystkich sił politycznych z Irlandii Północnej pod auspicjami rządów w Londynie i Dublinie) i zaaprobowanych w referendum z 1998 roku.
Wielkopiątkowe porozumienie miało ostatecznie zakończyć 30-letnią wojnę domową w Irlandii Północnej.
Koalicja rządząca w Ulsterze załamała się w październiku 2002 roku po powtarzających się sporach o działalność IRA. Z trudem wynegocjowane porozumienie mające ożywić układ koalicyjny załamało się w grudniu po napadzie na bank w Belfaście.
W styczniu 2002 roku W. Brytania dała Sinn Fein prawo korzystania z budynku Parlamentu i zwrotu kosztów, nawet jeśli czterej posłowie odmówili złożenia przysięgi na wierność królowej Elżbiecie II, jakie złożyć musi każdy parlamentarzysta brytyjski.
W. Brytania i Irlandia oskarżają IRA o spektakularny napad z 20 grudnia na Northern Bank, podczas którego zrabowano 26,5 mln funtów (38 mln euro).
IRA i jej ramię polityczne Sinn Fein "są ze sobą ściśle powiązane pogmatwanym węzłem zależności" - zapewnił wcześniej we wtorek minister Murphy.
Kary finansowe zarekomendowała dwa tygodnie wcześniej niezależna komisja międzynarodowych ekspertów monitorująca działalność grup paramilitarnych w Irlandii Płn. Oskarża ona IRA o zorganizowanie napadu na Northern Bank, porwanie dwóch transportów tytoniu i splądrowanie największej w Irlandii Północnej hurtowni. IRA wszystkie te oskarżenia odrzuca.