Sanepid zamyka toalety na cmentarzach
Część toalet na cmentarzach w Łodzi jest w tak fatalnym stanie: brud, smród gnijących odchodów, grzyb na ścianach, zamiast sedesu - dziura. Sanepid w obawie o zagrożenie epidemiologiczne, postanowił je zamknąć jeszcze przed 1 listopada.
27.10.2011 | aktual.: 28.10.2011 10:16
- Na pewno nieczynne będą toalety na cmentarzu przy ulicy Szczecińskiej. Przed Świętem Zmarłych pojawią się ruchome toalety - mówi Ewa Krawczyk, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. - Kontrole na cmentarzach przeprowadzane są regularnie, stan techniczny i sanitarny jest w opłakanym stanie.
Budynek toalety na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Szczecińskiej wygląda przyzwoicie, ale tylko z 15 metrów. Im bliżej tym gorzej. Smród, jaki wydobywa się z toalety, jest odczuwalny już na kilka metrów przed wejściem. W środku nie ma sedesów. Są dziury w betonie. Grzyb jest na podłodze, ścianach i suficie. W kabinach drzwi nie domykają się i nie ma światła. Jest jedno małe okienko.
- Nie można przejść obok toalety nie zatykając nosa, bo tak strasznie śmierdzi - mówi pan Tomasz Skalski, który szykuje grób matki przed wtorkową wizytą rodziny z Radomska. - Muszę specjalnie przechodzić na drugą stronę, żeby nie czuć tego zapachu.
Pani Małgorzata sprzedaje znicze przy ul. Szczecińskiej. - Kiedy muszę, to zagryzam zęby i korzystam - mówi łodzianka. - W święta są z reguły dostawiane przenośne toalety w małych plastikowych budkach, tzw. toi-toi. Ustawiane są jednak przy starej, brudnej i zasikanej toalecie i problem wcale nie znika- dodaje.
Niestety, nikt z kancelarii cmentarza nie chciał komentować problemu.
Sytuacja nie wygląda lepiej na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Ogrodowej. Z zewnątrz nie jest źle, ale w środku już tragicznie. Posadzkę z jasnych płytek pokrywa błoto. Widać, że nikt tam nie sprząta. W kabinach są dziury, które zastępują sedesy. W drzwiach nie ma klamek. W budynku zapach chloru miesza się z toaletowym smrodem. Tu także nikt z zarządu cmentarza nie chciał wypowiadać się w sprawie stanu sanitarnego ubikacji. Zrobił to natomiast sanepid. - Na cmentarzu przy ul. Ogrodowej tureckie toalety będą zamknięte i zostaną ustawione cztery toalety ruchome. Tuż po nowym roku rozpocznie się budowa nowych, murowanych toalet, z bieżącą wodą i podłączonych do kanalizacji - mówi Ewa Krawczyk.
W bardziej komfortowej sytuacji znajdą się łodzianie, którzy we wtorek odwiedzą groby bliskich na cmentarzach komunalnych. Na cmentarzu przy ulicy Smutnej toaleta jest płatna, ale zadbana. Mogą z niej korzystać niepełnosprawni. W środku jest czysto. Przy umywalkach jest mydło i papierowe ręczniki do wycierania rąk. Toaleta na cmentarzu św. Anny na Zarzewie jest również płatna i zadbana. - Mam bliskich na cmentarzu przy Szczecińskiej i na Zarzewie. Różnica między toaletami na tych dwóch cmentarzach jest kolosalna - mówi pan Zbigniew.