Samorządy nie są gotowe, by wejść do UE
Samorządy nie są przygotowane do integracji z Unią Europejską. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, nie będą w stanie wykorzystać wszystkich środków płynących z UE - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Licheniu wiceprezes Związku Miast Polskich, Wiesław Sikorski.
Według sekretarza ZMP, Jerzego Jedlińskiego, jako państwo nie jesteśmy przygotowani do unijnego edukowania samorządów, dlatego muszą one uczyć się same, na własnych błędach i na kontaktach z miastami krajów należących do UE.
Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich wystąpiły ze wspólnym apelem do rządu i parlamentu o kontynuowanie reform ustrojowych państwa i dalszą decentralizację, zwłaszcza finansów publicznych. Trzeba umożliwić polskim samorządom wnoszenie udziałów własnych przy realizacji przedsięwzięć finansowanych ze źródeł Unii Europejskiej - argumentowały oba związki we wspólnym stanowisku, opublikowanym na zakończenie obrad w Licheniu.
Odnosząc się do prac nad ustawą o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta, Zgromadzenie Ogólne ZMP, konsekwentnie popierające to rozwiązanie, ponownie podkreśliło, że podstawowym wymogiem, jaki powinna spełniać ta ustawa, jest zaproponowanie rozwiązania systemowego.
Według ZMP, nie chodzi tylko o zmianę ustawy, ale o wprowadzenie stosownych zmian w ustroju gminy, w tym zwłaszcza ustanowienie odpowiednich relacji między bezpośrednio wybranym wójtem, burmistrzem czy prezydentem miasta a radą. Kompetencje stanowiące w zakresie polityki lokalnej trzeba oddzielić od wykonawczych w zakresie bieżącego zarządzania gminą - podkreślił Jerzy Jedliński.
Związek Miast Polskich jest organizacją o bogatych tradycjach międzywojennych. W latach 1917-39 był aktywny w dziedzinie legislacyjnej, prowadził promocję gospodarczą i kulturalną miast. Jego działalność po II wojnie światowej została uniemożliwiona. Dopiero po wolnych wyborach lokalnych w maju 1990 roku pojawiła się inicjatywa restytucji Związku. Kongres Restytucyjny odbył się w styczniu 1991 roku w Poznaniu, statutowej siedzibie Związku Miast Polskich. Aktualnie do ZMP należy 269 miast, w tym wszystkie wojewódzkie. (mk)