Samoobrona wystąpi z apelem do CDU o podjecie działań ws. Pawelki
Poseł Samoobrony Mateusz Piskorski poinformował na konferencji prasowej w Szczecinie, że jego partia wystąpi z pisemnym apelem do władz CDU w niemieckim Leverkusen o podjęcie działań wobec szefa Pruskiego Powiernictwa Rudiego Pawelki, członka CDU w tym mieście.
Powiernictwo Pruskie (PP) to prywatna spółka z siedzibą w Dusseldorfie, która domaga się odszkodowań bądź zwrotu majątków dla przesiedlonych Niemców. Powiernictwo skierowało do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu 22 pozwy przeciwko Polsce.
Kierujemy list do zarządu miejskiego CDU w Leverkusen, aby zarząd rozważył możliwość statutowego wyciągnięcia konsekwencji wobec ostatnich działań Pawelki - powiedział Piskorski dziennikarzom dodając, że zdaniem Samoobrony "jednoznacznym odcięciem się byłoby wykluczenie Pawelki z szeregów CDU.
Ale to władze tej partii decydują; to ich dobra wola. To one formułują taki wniosek o wykluczenie - przyznał poseł.
Jak wyjaśnił, ma świadomość, iż Powiernictwo Pruskie nie jest znaczącą siłą w życiu społecznym i politycznym Niemiec, ale - jak zaznaczył - "chodzi o pewien niebezpieczny precedens".
Chcielibyśmy, aby władze statutowe CDU podjęły decyzje odnośnie swojego członka działającego co najmniej w sposób kontrowersyjny, wypowiadającego się co najmniej kontrowersyjnie na temat historii polsko-niemieckiej, lansującego rewizjonizm historyczny i szkodzącego i tak nie najlepszym w ostatnim czasie stosunkom dwustronnym - podkreślił Piskorski.
Poseł powiedział, że Pawelka wielokrotnie wypowiadał się "w sposób sprzeczny z zasadami programowymi głoszonymi przez CDU i dlatego Samoobrona jest zdania, że niemiecka partia powinna podjąć w tej sprawie określone decyzje.
Zwrócił się też do PO i PSL, jako tych polskich partii, które mogą skutecznie apelować do CDU o podjęcie działań, bo współpracują z politykami tej partii w Parlamencie Europejskim - w ramach Europejskiej Partii Ludowej.
Piskorski uważa także, że postawa PSL jest w tej sytuacji trudna do zrozumienia, bo partia ta wielokrotnie głosiła, że opowiada się za konsekwentną postawą wobec roszczeń niemieckich.
Gdyby obie te partie (PO i PSL) w PE postawiły na ostrzu noża kwestię przynależności do EPL, domagając się pewnych działań ze strony CDU to, jak sadzę, CDU pod takim naciskiem w sposób jednoznaczny mogłaby się odciąć od członków swoje partii takich jak Rudi Pawelka - uważa poseł.