PolskaSamoobrona przygotowała projekt ustawy o powołaniu Rzecznika Pacjenta

Samoobrona przygotowała projekt ustawy o powołaniu Rzecznika Pacjenta

Wiceszefowa Samoobrony Genowefa Wiśniowska poinformowała, że w najbliższym czasie jej klub złoży do laski marszałkowskiej projekt ustawy w sprawie powołania Rzecznika Pacjenta.

11.04.2006 12:30

Według projektu, Rzecznik Pacjenta, ma stać na straży praw chorych, współdziałać z władzami publicznymi dla zapewnienia pacjentom leczenia w zakresie gwarantowanym z środków publicznych oraz zapewnienia pełnej pomocy medycznej tym pacjentom, co do których istnieje przypuszczenie, iż choroba jest skutkiem niewłaściwego leczenia.

Zgodnie z projektem, Rzecznik ma działać na rzecz prawa do: życia i ochrony zdrowia pacjenta i godziwych warunków socjalnych osób chorych oraz ich rodzin. Ma analizować skargi, aby na ich podstawie określić obszary częstych zagrożeń w działaniu służby zdrowia.

Według projektu, Rzecznika powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów, lub co najmniej 15 senatorów. Opinie o kandydatach mogą przedstawić organizacje społeczne działające od co najmniej 36 miesięcy i zajmujące się ochroną praw pacjenta.

Kadencja Rzecznika trwa 5 lat. Ta sama osoba nie może być Rzecznikiem dłużej niż przez dwie kolejne kadencje; rzecznik musi mieć wykształcenie wyższe, nie powinien zajmować wcześniej kierowniczego stanowiska w służbie zdrowia.

Zgodnie z projektem, Rzecznik jest w swojej działalności niezależny od innych organów państwowych i odpowiada jedynie przed Sejmem. Nie może być, bez uprzedniej zgody Sejmu pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności.

Rzecznik może zwrócić się do organów władzy publicznej, organizacji lub instytucji o złożenie wyjaśnień i udzielenie informacji oraz o udostępnienie dokumentów - w tym zawierających dane osobowe. Rzecznik może zwrócić się do Zakładów Opieki Zdrowotnej, Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, lub innych instytucji o podjęcie na rzecz pacjenta działań z zakresu ich kompetencji.

Według projektu, Rzecznik przedstawia organom władzy publicznej, organizacjom i instytucjom oceny i wnioski "zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony praw i dobra pacjenta oraz usprawnienia trybu załatwiania spraw w tym zakresie".

Rzecznik może występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej bądź o zmianę aktów prawnych. Rzecznik przedstawia Sejmowi i Senatowi corocznie informację o swojej działalności i uwagi o skali popełnianych błędów lekarskich i stanie przestrzegania praw pacjenta.

Według projektodawców, koszty funkcjonowania urzędu Rzecznika to około. 4,6 mln zł rocznie.

Źródło artykułu:PAP
lekarzustawapacjent
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)