PolskaSamoobrona powoła "grupę lobbingową"?

Samoobrona powoła "grupę lobbingową"?

Według rzecznika Samoobrony Mateusza Piskorskiego, jednym z pomysłów partii na funkcjonowanie w sytuacji, gdy nie znalazła się w parlamencie, jest uczestniczenie jej byłych posłów w posiedzeniach komisji sejmowych. Piskorski przyznał, że rozważany jest pomysł, aby osoby blisko związane z szefem Samoobrony Andrzejem Lepperem powołały grupę lobbingową - napisał o tym środowy "Dziennik".

Zaznaczył jednak, że to jest jeden z pomysłów na pewien element funkcjonowania partii jako opozycji pozaparlamentarnej. Ale podkreślam, że to jest jeden z pomysłów - powiedział Piskorski.

Polityk zdaje sobie sprawę, że działanie byłych parlamentarzystów jako lobbystów nie byłoby takie proste. Jak zaznaczył, z ustawy o lobbingu wynika, że osoby reprezentujące grupy lobbingowe mają możliwość zabrania głosu tylko i wyłącznie w sytuacji, w której konkretna sprawa dotyczy interesów, reprezentowanych przez daną grupę.

W praktyce oznaczałoby to, że przy każdej z ustaw konieczne byłoby występowanie w roli, jaką narzuca jej tematyka - podkreślił.

Piskorski zaznaczył, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, czy współpracownicy Leppera utworzą grupę lobbingową, czy byli posłowie będą po prostu uczestniczyć w posiedzeniach komisji. Formuła prawna jest sprawą drugorzędną - dodał rzecznik Samoobrony. Zastrzegł, że nie jest również przesądzone, czy ten pomysł będzie w ogóle realizowany.

Były poseł zaznaczył, że Samoobrona do niedawna miała kilkudziesięcioosobowy klub parlamentarny. W charakterze obserwatorów, słuchając, bez prawa głosu, byli posłowie również mają prawo przysłuchiwać się otwartym posiedzeniom komisji sejmowym - zauważył.

Sprawę ułatwia fakt, że parlamentarzyści, którzy nie zasiadają już w ławach sejmowych, nie muszą oddawać legitymacji poselskiej. A - jak powiedział Zbigniew Jegliński z biura prasowego Kancelarii Sejmu - posłowie i senatorowie byłych kadencji wchodzą do budynków sejmowych właśnie na jej podstawie.

Partie pozaparlamentarne powinny, mogą, a nawet muszą recenzować i podpowiadać w jakiś sposób rozwiązania ustawodawcze - stwierdził Piskorski.

Zasady działalności osób wykonujących zawodową działalność lobbingową reguluje ustawa z 2005 rok oraz Regulamin Sejmu.

Według Regulaminu Sejmu w posiedzeniach komisji, na których rozpatrywane są projekty ustaw, mogą z prawem głosu uczestniczyć osoby wykonujące zawodową działalność lobbingową.

Lobbyści mogą dostać na swój wniosek okresową kartę wstępu, która upoważnia ich - w odróżnieniu od posłów - do korzystania z określonego wejścia oraz poruszania się we wskazanych rejonach budynków sejmowych.

Ustawa o lobbingu określa m.in. zasady jawności działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa i zasady wykonywania zawodowej działalności lobbingowej oraz zasady prowadzenia rejestru podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową.

Zgodnie z ustawa o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa minister spraw wewnętrznych i administracji prowadzi rejestr podmiotów wykonujących zawodową działalność lobbingową. Zawodowa działalność lobbingowa może być wykonywana po uzyskaniu wpisu do rejestru.

Źródło artykułu:PAP
samoobronasejmpartie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)