Trwa ładowanie...

Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce

• Nowy nuncjusz apostolski przyleciał do Polski
• Salvatore Pennachio oficjalnie zostanie nuncjuszem 3 listopada
• Nuncjusz apostolski jest wysłannikiem papieża w państwie polskim oraz polskim Kościele
• Salvatore Pennachio ma 64 lata, urodził się we Włoszech i zna trzy języki obce
• Wcześniej pracował m.in. w Indiach, Nepalu, Turcji, Egipcie i Rwandzie

Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem apostolskim w PolsceŹródło: PAP
d1b37a1
d1b37a1

Salvatore Pennacchio, który w sierpniu został mianowany na stanowisko nuncjusza apostolskiego w Polsce, przyleciał 31 października do Polski. 3 listopada złoży listy uwierzytelniające prezydentowi Andrzejowi Dudzie i od tego momentu będzie oficjalnie pełnił funkcję wysłannika papieża w Polsce.

Zaraz po przylocie abp Salvatore Pennacchio w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przekazał abp. Stanisławowi Gądeckiemu listy powierzające ze Stolicy Apostolskiej. Dzięki nim nuncjusz apostolski może oficjalnie rozpocząć swoją pracę jako pośrednik pomiędzy polskim Kościołem a papieżem.

Natomiast złożenie listów uwierzytelniające prezydentowi oficjalnie rozpoczyna pracę Salvatore Pennacchio jako urzędnika reprezentującego w Polsce interesy państwa, jakim jest Stolica Apostolska. Najważniejsze w listach od papieża jest imię i nazwisko nowego nuncjusza apostolskiego, które potwierdzają tożsamość nowego wysłannika papieża w Polsce.
##Zadania nuncjusza apostolskiego
Czym się zajmuje nuncjusz apostolski? W skrócie, to taki ambasador, jak każdego innego państwa, ale dodatkowo pomaga papieżowi w zarządzaniu polskim Kościołem. Abp Salvatore Pennacchio będzie zbierać informacje o polskich biskupach i przekazywać je papieżowi.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz pytany o cele i zadania, jakie stoją przed abp. Pennacchio, podkreślił, że najważniejszym zadaniem nuncjusza jest reprezentowanie Watykanu wobec Polski, natomiast najważniejszym zadaniem Stolicy Apostolskiej wobec Episkopatu jest przygotowywanie nominacji biskupich.
##Kim jest Salvatore Pennacchio?
Nowy nuncjusz apostolski w Polsce urodził się 7 września 1952 roku w Marano koło Neapolu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 września 1976 roku. Po doktoracie z filozofii i ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej w 1979 roku został dyplomatą Stolicy Apostolskiej i pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii.

d1b37a1

Salvatore Pennacchio został nuncjuszem apostolskim po raz pierwszy w 1998 roku, kiedy wyjechał do Rwandy. W 2003 r. został mianowany nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. Od 2010 roku do 2016 roku był nuncjuszem apostolskim w Indiach i Nepalu.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce poza włoskim zna również francuski, angielski i hiszpański.

d1b37a1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b37a1
Więcej tematów