Trwa ładowanie...

Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce

• Nowy nuncjusz apostolski przyleciał do Polski
• Salvatore Pennachio oficjalnie zostanie nuncjuszem 3 listopada
• Nuncjusz apostolski jest wysłannikiem papieża w państwie polskim oraz polskim Kościele
• Salvatore Pennachio ma 64 lata, urodził się we Włoszech i zna trzy języki obce
• Wcześniej pracował m.in. w Indiach, Nepalu, Turcji, Egipcie i Rwandzie

Share
Salvatore Pennacchio nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce
Źródło: PAP
d33t679

Salvatore Pennacchio, który w sierpniu został mianowany na stanowisko nuncjusza apostolskiego w Polsce, przyleciał 31 października do Polski. 3 listopada złoży listy uwierzytelniające prezydentowi Andrzejowi Dudzie i od tego momentu będzie oficjalnie pełnił funkcję wysłannika papieża w Polsce.

Zaraz po przylocie abp Salvatore Pennacchio w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przekazał abp. Stanisławowi Gądeckiemu listy powierzające ze Stolicy Apostolskiej. Dzięki nim nuncjusz apostolski może oficjalnie rozpocząć swoją pracę jako pośrednik pomiędzy polskim Kościołem a papieżem.

Natomiast złożenie listów uwierzytelniające prezydentowi oficjalnie rozpoczyna pracę Salvatore Pennacchio jako urzędnika reprezentującego w Polsce interesy państwa, jakim jest Stolica Apostolska. Najważniejsze w listach od papieża jest imię i nazwisko nowego nuncjusza apostolskiego, które potwierdzają tożsamość nowego wysłannika papieża w Polsce.

Zadania nuncjusza apostolskiego

Czym się zajmuje nuncjusz apostolski? W skrócie, to taki ambasador, jak każdego innego państwa, ale dodatkowo pomaga papieżowi w zarządzaniu polskim Kościołem. Abp Salvatore Pennacchio będzie zbierać informacje o polskich biskupach i przekazywać je papieżowi.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz pytany o cele i zadania, jakie stoją przed abp. Pennacchio, podkreślił, że najważniejszym zadaniem nuncjusza jest reprezentowanie Watykanu wobec Polski, natomiast najważniejszym zadaniem Stolicy Apostolskiej wobec Episkopatu jest przygotowywanie nominacji biskupich.

Kim jest Salvatore Pennacchio?

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce urodził się 7 września 1952 roku w Marano koło Neapolu. Święcenia kapłańskie przyjął 18 września 1976 roku. Po doktoracie z filozofii i ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej w 1979 roku został dyplomatą Stolicy Apostolskiej i pracował na placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii.

Salvatore Pennacchio został nuncjuszem apostolskim po raz pierwszy w 1998 roku, kiedy wyjechał do Rwandy. W 2003 r. został mianowany nuncjuszem w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz delegatem apostolskim w Birmie, Laosie, Malezji i Brunei. Od 2010 roku do 2016 roku był nuncjuszem apostolskim w Indiach i Nepalu.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce poza włoskim zna również francuski, angielski i hiszpański.

d33t679

Podziel się opinią

Share
d33t679
d33t679
Więcej tematów